Ciąża to czas, kiedy zarówno ciało kobiety, jak i jej dziecka, zmienia się niemal z dnia na dzień, a z tygodnia na tydzień zachodzą zmiany, które decydują o dalszym rozwoju maleństwa. Śledzenie kolejnych przemian zwiększa świadomość przyszłość mamy oraz buduje jej relację z dzieckiem, dlatego warto poświęcić jak najwięcej uwagi postępom maluszka. Nadzorowanie zmian zachodzących w ciele kobiety może przebiegać w dwojaki sposób. Przede wszystkim dobrym pomysłem jest obserwowanie przemian widocznych gołych okiem i wyczuwalnych przez kobietę.
W dwunastym tygodniu ciąży dziecko waży około siedmiu gram i mierzy mniej więcej sześć centymetrów. To czas, kiedy u maleństwa zaczynają rozwijać się odruchy. Palce u rąk mogą się zginać i prostować, a te u stóp podkurczają się. Oczy dziecka zaczynają się zaciskać, usta natomiast wykonują ruchy przypominające ssanie. Maluszek staje się w tym czasie wrażliwy na bodźcie. Dotknięcie brzucha mamy może spowodować jego przekręcenie się, jednak nie będzie to wyczuwalne dla kobiety, ponieważ dziecko jest za małe, by poczuć jego ruch. W dwunastym tygodniu ciąży następuje gwałtowne mnożenie się komórek nerwowych, co sprawia, że w mózgu dziecka zaczynają formować się synapsy. Twarz maleństwa nabiera właściwych kształtów: oczy przesuwają się z boku na przód głowy, a uszy umiejscawiają się po bokach główki.
Każdy kolejny etap ciąży przynosi też zmiany w organizmie mamy. W końcowej fazie pierwszego trymestru kobieta może odczuwać dolegliwości w dole brzucha. Jeśli ból jest sporadyczny, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast pojawia się często lub wręcz nie ustaje, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, szczególnie, gdy jednocześnie pojawia się krwawienie. Bywa, że niektóre kobiety krwawią w terminie spodziewanych miesiączek nawet do czwartego miesiąca ciąży, ale mimo wszystko taką sytuację należy skonsultować ze specjalistą.
Dwunasty tydzień ciąży to również czas, gdy przyszła mama odczuwa ciągłą potrzebę wizyt w toalecie. Ponadto skarży się na zatkany nos i katar. Te dolegliwości są spowodowane działaniem hormonów ciążowych, które wywołują silne przekrwienie błony śluzowej nosa. Tym samym pojawiają się obrzęki i uczucie kataru. Dolegliwości potęgują się wraz z rozwojem ciąży, jednak na szczęście ustępują po jej rozwiązaniu.
Przyszłym mamom towarzyszą również zawroty głowy spowodowane rozluźnianiem się i rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Jest to niezbędne do zwiększenia dopływu krwi dla dziecka, jednak w efekcie krew wolniej wraca do krwiobiegu matki, co obniża ciśnienie i powoduje zawroty głowy. Zawroty głowy mogą być również spowodowane niskim poziomem cukru, który jest wynikiem nieregularnego spożywania posiłków.
Pod koniec pierwszego trymestru ciąży warto zrobić badanie moczu oraz morfologię krwi, które pozwolą wykluczyć choroby mamy oraz sprawdzą ogólny stan zdrowia mamy i dziecka, a w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, pozwolą na szybką reakcję lekarza. Dwunasty tydzień to dobry czas na wykonanie badania USG oraz wewnętrznego badania ginekologicznego sprawdzających postępy w rozwoju maleństwa. Trzeba pamiętać, że regularne wizyty u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń ułatwią prawidłowy przebieg ciąży i zapewniają mamie oraz dziecku profesjonalną opiekę w tym ważnym czasie.
Pierwszy trymestr ciąży jest jednym z najważniejszych etapów w życiu płodowym człowieka. W tym czasie zaczynają wykształcać się narządy oraz zapadają najważniejsze decyzje genetyczne. To także trudny czas dla przyszłej mamy, której często dokuczają zawroty głowy oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Dwunasty tydzień ciąży kończący pierwszy trymestr to jednak też moment, kiedy dziecko zaczyna się obracać, dlatego każda mama może się spodziewać, że wkrótce wyczuje pierwsze ruchy maluszka. Ponadto warto regularnie czytać o kolejnych tygodniach ciąży, co pozwoli zrozumieć wszystkie etapy rozwoju dziecka. Informacje na ten temat znajdują się w literaturze fachowej, jednak w znacznie bardziej przystępnej formie można zdobyć je na licznych portalach dotyczących macierzyństwa (np. http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/12), które opowiedzą o zmianach zachodzących w ciele kobiety i dziecka tydzień po tygodniu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|