Co psuje się w laptopach najczęściej?

25-04-2018, 16:05

Uszkodzona matryca, niedziałająca klawiatura, urwane zawiasy ekranu – to tylko kilka z wielu problemów, jakie spotykają właścicieli przenośnych komputerów. Co najczęściej psuje się w laptopach i jak można zapobiec usterkom?

Każdy z użytkowników przynajmniej raz doświadczył problemu ze swoim urządzeniem. Mogło to być oblanie herbatą, uszkodzenie ekranu na skutek upadku lub wyrwanie złącza ładowania. Każda z tych usterek utrudnia lub całkowicie uniemożliwia normalne korzystanie z komputera, a gwarancja serwisowa zazwyczaj nie obejmuje tego typu usterek. Dlatego rozwiązaniem jest samodzielna naprawa, skorzystanie z usługi serwisu lub zakup nowego urządzenia. Jeśli wziąć pod uwagę względnie wysokie ceny nowych modeli, naprawa zdaje się być najlepszym wyborem.

Matryca – naprawa czy wymiana?

Bez wątpienia najczęściej psującym się elementem laptopów jest matryca – główną przyczyną są z reguły uszkodzenia mechaniczne, chociaż równie często występują problemy związane z układami zasilania, przewodami lub tzw. bad piksele. Efekt? Pęknięcia matrycy, nieczytelny obraz oraz migotanie ekranu, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają korzystanie z komputera.

Sposób naprawy matrycy zależy w dużej mierze od przyczyny usterki. Czasem wystarczy wymiana jednego z podzespołów, odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu. Z kolei pękniętą matrycę można wyłącznie wymienić na nową – na szczęście w przypadku kilkuletnich laptopów nie będzie wiązało się to z wysokimi kosztami jak twierdzi Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl

Ingerencja cieczy

Podczas korzystania z laptopa mało który użytkownik odmawia sobie wody, kawy czy innego rodzaju napojów, często wyskokowych. W związku z tym ingerencja cieczy (lub bardziej potocznie: zalanie) laptopa może zdarzyć się praktycznie każdemu. I chociaż często zdarza się, że laptop po zalaniu działa bezproblemowo, to wizyta w serwisie jest nieunikniona.

Najważniejsza jest zdecydowana i szybka reakcja – najpierw należy odłączyć źródło zasilania i o ile to możliwe wyjąć baterię. Następnie należy przekazać urządzenie specjaliście, ponieważ samodzielna naprawa może przynieść więcej szkód, niż tylko ingerencja cieczy. Warto pamiętać, że bezpośrednio po zalaniu laptopa absolutnie nie wolno suszyć suszarką ani włączać. 

Wysoka temperatura

Laptop wyłącza się podczas pracy bez żadnego ostrzeżenia? Może to być wina nieskutecznego układu chłodzenia lub korzystania z urządzenia na nieodpowiedniej powierzchni. W kilkuletnich urządzeniach problemem są z pewnością zakurzony układ chłodzenia oraz stara pasta termoprzewodząca, która z wiekiem twardnieje i traci swoje właściwości.

Pierwszym krokiem podczas naprawy tej usterki jest dokładne oczyszczenie układu chłodzenia oraz nałożenie świeżej pasty termoprzewodzącej. Drugim – zmiana nawyków podczas korzystania z laptopa. Komputer powinien być umieszczony na płaskiej powierzchni, która umożliwia dopływ powietrza do otworów wentylacyjnych. Unikamy zatem kolan, kołder i koców!

Inne uszkodzenia mechaniczne

Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim uszkodzenia zawiasów, portów, złączy, pęknięcia kadłubków i pokryw, ale także zwarcia, przepięcia oraz uszkodzenia dysków. Przyczyną zdecydowanej większości z nich jest nieodpowiednie i nieostrożne korzystanie z laptopa oraz urządzeń peryferyjnych.

Aby laptop działał jak najdłużej, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad – przede wszystkim nie wolno podnosić urządzenia za ekran czy też przenosić go, gdy jest podłączone do zasilania. Podczas transportu konieczne jest korzystanie ze specjalnej torby lub plecaka z pianką, amortyzującą wstrząsy i uszkodzenia. Warto korzystać też wyłącznie z oryginalnych akcesoriów.

Źródło: Węc PR


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930