Co powinno obejmować ubezpieczenie AC?

21-01-2021, 13:42

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to nie tylko, że nie ma obowiązku jego wykupienia, ale także, że oferty AC poszczególnych firm ubezpieczeniowych mogą się między sobą znacząco różnić. Zakresu ochrony nie reguluje bowiem ustawa. Jak będzie wobec tego wyglądało dobre ubezpieczenie AC? Od jakich zdarzeń warto się ubezpieczyć?

ubezpieczenie AC

Jakie są dostępne warianty AC?

Kierowca w większości firm ubezpieczeniowych będzie miał do wyboru dwa lub trzy różne warianty AC:

 • AC w wersji mini – zapewniające zwykle ochronę od konkretnych zdarzeń (najczęściej dotyczy wyłącznie szkód całkowitych, czyli takich, w których wartość naprawy przekracza ok. 70% wartości pojazdu przed szkodą).
 • AC w wersji standardowej – zazwyczaj dotyczy:
  • o kolizji z innymi pojazdami, ze zwierzętami lub innymi przedmiotami,
  • o uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
  • o uszkodzenia pojazdu na skutek działania zjawisk atmosferycznych (deszczu, gradu, wichury, uderzenia pioruna i innych),
  • o kradzieży elementów pojazdu.
 • AC w wersji rozszerzonej – w tym przypadku ochrona standardowa może zostać rozszerzona o dodatkowe ryzyka, takie jak np.:
  • o kradzież całego pojazdu – choć ta może występować także w ochronie standardowej,
  • o Assistance – dodatkowy pakiet ubezpieczeń oferujący doraźną pomoc na miejscu zdarzenia (np. pojazd zastępczy, holowanie, wymiana koła),
  • o rozszerzenie zakresu terytorialnego – w wersji standard AC może obowiązywać tylko w Polsce, a w rozszerzonej obejmować całą Europę,
  • o ochronę bagażu – przewożonych przedmiotów,
  • o ochronę zniżek – przy określonej ilości szkód (zwykle 1) jej wystąpienie nie będzie miało wpływu na wysokość składki.

Możliwości rozszerzeń ochrony może być znacznie więcej; wszystko zależy od zakresu tej podstawowej.

Na jaki zakres ochrony AC warto się zdecydować?

Wybierając AC, należy je dobrać do swoich potrzeb. Jeśli samochód nie jest garażowany i noce spędza pod blokiem czy na niestrzeżonym parkingu, to warto zdecydować się na ubezpieczenie od kradzieży. Jeżeli kierowca często jeździ za granicę, to powinien zwrócić uwagę za zakres terytorialny – i tak dalej. Poszukiwania polisy należy więc zacząć od dokładnego określenia swoich potrzeb. Na ich podstawie warto uzupełnić formularz w porównywarce ubezpieczeń – w ten sposób użytkownik będzie miał możliwość sprawnego uzyskania listy ofert, które odpowiadają jego potrzebom i wybrania spośród nich tej najtańszej. Prostą, darmową porównywarkę można znaleźć między innymi na stronie https://kalkulatorocac.pl/.

Najlepsze AC to więc to, które zostało dobrane pod konkretnego użytkownika pojazdu – i porównane ze wszystkimi możliwymi ofertami.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczeniatag nolstag AC
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: