Co nowego w Windows Phone 7.5 "Mango"? (wideo)

25-05-2011, 10:40

Steve Ballmer przyznał, że premiera mobilnego systemu od Microsoftu była spóźniona niemal o rok, jednak długa lista nowości ma poprawić konkurencyjność Windows Phone.

Sprzedaż smartfonów z Windows Phone zdecydowanie rozczarowuje, natomiast Microsoft woli patrzyć na całą sytuację długoterminowo i bynajmniej nie chce łatwo oddać sektora mobilnego konkurentom.

>>Czytaj także: iPhone 5 z wypukłym ekranem?

Gigant z Redmond przedstawił ostatnio długą listę nowości, które mają trafić do użytkowników już jesienią. Jedną z najistotniejszych jest mobilna wersja wyszukiwarki Internet Explorer 9, która będzie w pełni wspierała HTML5. W połączeniu ze sprzętową akceleracją grafiki Microsoft obiecuje użytkownikom niezwykle wygodne przeglądanie internetu.

Jak chwali się Greg Sullivan z zespołu pracującego nad tą częścią systemu: Udało nam się przenieść sieć poza przeglądarkę. Wyjaśnia również, że dzięki nowym rozwiązaniom nie będzie konieczne wertowanie dziesiątek stron, by dostać się do tej poszukiwanej.

Sonda
Obsługujesz witryny społecznościowe korzystając z telefonu?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Wszystko dzięki Bing Vision oraz Bing Audio, o których wspominaliśmy w Dzienniku Internautów niedawno. Przypomnijmy, że Bing Audio ma pozwalać na wyszukiwanie fraz, które głosowo podyktujemy smartfonowi, natomiast Vision jest rozwiązaniem umożliwiającym rozpoznawanie obiektów, na które wycelujemy wbudowaną w urządzeniu kamerkę. Warto również dodać, że podczas wyszukiwania system będzie brał pod uwagę naszą aktualną lokalizację.

Nie mogło zabraknąć również aktualizacji związanych z usługami społecznościowymi, które delikatnie mówiąc, nie zostały ciepło przyjęte przez użytkowników wycofanych już ze sprzedaży telefonów KIN. Bez konieczności instalowania narzędzi ma działać na przykład wysyłanie zdjęć do Facebooka, jak również czat z innymi użytkownikami najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego.

Bardzo interesującą funkcją ma być również możliwość szybkiego przełączania się między e-mailami, czatem z Windows Live Messengera, SMS-ami, czy wspomnianymi wcześniej rozmowami na Facebooku. Dzięki grupowaniu kontaktów będziemy mogli również wygodniej zarządzać dłuższą listą znajomych. Pojawi się także domyślne wsparcie dla serwisów LinkedIn oraz Twitter.

Jeśli chodzi o pocztę elektroniczną, warto wspomnieć również o możliwości łączenia kilku skrzynek e-mail. Wciąż jednak w ramach konta Exchange będziemy mogli zsynchronizować wyłącznie jeden kalendarz. Microsoft pomyślał także o zastosowaniach biurowych, zatem narzędzie Office Hub pozwoli na łączenie się z zaprezentowaną niedawno usługą Office 365 oraz SkyDrive.

Microsoft ujawnił również, że obecnie w Marketplace znajduje się nieco ponad 17 tys. aplikacji, jednak by szybko zwiększyć tę liczbę, przygotował kilka interesujących nowości dla deweloperów. Dzięki narzędziom, które Redmond udostępnia już teraz, będą oni mogli przygotowywać aplikacje lepiej dopasowane do Windows Mobile.

W "Mango" programiści uzyskają bardziej bezpośredni dostęp do podzespołów takich, jak kamera czy żyroskop. Wreszcie będą mogli w swoich aplikacjach wykorzystywać również dane związane z przechowywanymi kontaktami, a także wydarzeniami z kalendarza. Nie bez znaczenia jest obsługa wielozadaniowości, zatem raz uruchomione narzędzia, będą mogły działać w tle i wysyłać wyłącznie powiadomienia o swojej aktywności. Warto wspomnieć również o lokalnej wersji microsoftowego SQL, który pozwoli na bardziej zorganizowane przechowywanie danych przez aplikacje.

Na spotkaniu w Warszawie ujawniono, że wraz z premierą Mango w Polsce zostanie udostępniony sklep z narzędziami Marketplace. Obecnie nie cieszy się on zbyt dużym zainteresowaniem rodzimych programistów, którzy przygotowali do tej pory niespełna 200 aplikacji dla Windows Phone.

Microsoft obiecał, że poprawka będzie dostępna za darmo dla wszystkich użytkowników.

>>Czytaj także: Kolejne włamanie do Sony: "chcieliśmy was bardziej pogrążyć"


Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy