Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kaspersky Lab opublikował dwie listy najpopularniejszych w czerwcu wirusów - pierwsza opiera się na danych z ruchu pocztowego, druga zawiera zagrożenia wykryte przy użyciu skanera on-line. Letnie wakacje w toku, w statystykach dotyczących szkodników przesyłanych pocztą nie zaobserwowano więc wielkich zmian. Zadziwia za to ranking On-line Scanner Top 20, w którym ni stąd, ni zowąd pojawiły się aż trzy wirusy atakujące platformy inne niż Windows.

robot sprzątający

reklama


NetskyNyxem, które od dawna utrzymują się w czołówce rankingu 20 najpopularniejszych wirusów, tylko nieznacznie przesunęły się w stosunku do pozycji zajmowanych w zeszłym miesiącu. Spośród nowości na uwagę zasługuje Nimda - wszechstronny robak wykryty jeszcze w 2001 roku. Szkodnik poprzez dodanie do grupy Administratorów użytkownika Gość i udostępnienie lokalnych dysków dla innych komputerów w sieci powoduje, że dostęp do zainfekowanego peceta jest otwarty dla każdego.

Warto też wspomnieć o eksploicie IMG-WMF (w rankingu gości wersja Y). Stanowi on spore zagrożenie dla Internautów, których programy pocztowe wyświetlają zawartość załączników bez pytania użytkownika o potwierdzenie - ich komputer narażony jest na automatyczną infekcję.

Wśród państw, które w czerwcu stanowiły największe źródła zarażonych wiadomości e-mail, niezmiennie przodują Stany Zjednoczone (18,95%). Drugie miejsce w rankingu zajmuje Korea Południowa (7,97%), trzecie przypadło Chinom (5,79%). Polska zaliczyła spadek o 8 pozycji w dół i znalazła się w czerwcowym zestawieniu na dziesiątym miejscu - z naszego kraju pochodziło 2,71% zainfekowanej poczty.

W rankingu On-line Scanner Top 20 na uwagę zasługują trzy konie trojańskie atakujące platformy inne niż Windows. Trojan.SymbOS.Skuller jest jednym z najstarszych trojanów dla systemu operacyjnego Symbian - zastępuje wszystkie ikonki plików czaszką. Jego pojawienie się w rankingu to zupełna niespodzianka, podobnie jak obecność rodziny Trojan.Mac.Dnscha, która stanowi skrypt powłoki dla systemu Mac modyfikujący ustawienia DNS.

Wśród programów wykrytych przez skaner on-line nadal rozpowszechnione są narzędzia, które wprawdzie nie są szkodliwe, ale mogą być wykorzystane przez inne programy w celu uzyskania poufnych informacji lub zakłócenia działania zaatakowanej maszyny (Kaspersky klasyfikuje je jako not-a-virus).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E