Co myślimy o sztucznej inteligencji. Raport NASK

07-09-2019, 10:47

Państwowy Instytut Badawczy NASK przygotował raport dotyczący postrzegania sztucznej inteligencji. Z jednej strony liczymy, że AI zapewni nam większy komfort i bezpieczeństwo, z drugiej obawiamy się, że nas zastąpi...

Raport Działu Badań Rynku i Opinii Thinkstat NASK Sztuczna Inteligencja w społeczeństwie i gospodarce. Analiza wyników ogólnopolskiego badania opinii polskich internautów wskazuje, że zdecydowana większość (89,2%) badanych przez NASK internautów zetknęła się z terminem „sztuczna inteligencja”. Jedynie 4,1% respondentów odpowiedziało, że nie miało styczności z takim pojęciem.

Badani przez NASK internauci określili priorytetowe, ich zdaniem, zadania, do których należałoby zaprząc nową technologię. Wśród najczęściej wymienianych było:

  • zastąpienie najcięższych i najbardziej niebezpiecznych prac, wykonywanych przez człowieka (63,1%),
  • wspomaganie pracy wykonywanej przez człowieka (59,1%) oraz
  • większa oszczędność w gospodarowaniu energią i zasobami naturalnymi (39,7%).
Choć badani życzyliby sobie, żeby technologia AI znalazła zastosowanie przy wykonywaniu prac niebezpiecznych dla człowieka, równocześnie boją się, że w ogóle odbierze ludziom pracę. Ponad 40% obawia się tzw. technologicznego bezrobocia, a co czwarty wskazał na zagrożenie wzrostem nierówności ekonomicznych.

Dlatego prawie połowa (47,3%) respondentów oczekuje, że powstaną regulacje, chroniące dzisiejsze miejsca pracy przed automatyzacją przez pracodawców.

Termin “sztuczna inteligencja” powstał w latach 50. ubiegłego wieku i od tamtego czasu jest przedmiotem gorących dyskusji eksperckich wśród badaczy i profesjonalistów. Obecnie jako SI rozumie się zaprojektowane przez człowieka skomplikowane systemy, które są w stanie działać bez ludzkiego nadzoru. Sztuczna inteligencja wkroczyła już do wielu dziedzin, m.in. do komunikacji, marketingu, informatyki czy wojskowości.

Zdaniem ekspertów w niedługim czasie może znaleźć zastosowanie w takich branżach, jak medycyna, energetyka, rozrywka, transport, edukacja, cyberbezpieczeństwo, usługi eksperckie czy rolnictwo.

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag sztuczna inteligencjatag SItag NASKtag AI
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930