Co drugi Polak chciałby mieć własny biznes

GazetaPrawna.pl 05-06-2010, 19:09

Co drugi Polak (49 proc.) chciałby prowadzić własny biznes - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru. To oznacza, że duch przedsiębiorczości jest w Polsce większy niż unijna średnia. O własnej działalności gospodarczej marzy 45 proc. mieszkańców UE.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Komisja Europejska ubolewa, że to niewiele w porównaniu z USA: aż 55 proc. Amerykanów wolałoby pracę na własny rachunek niż na etacie. Z drugiej strony, o ile w USA ten odsetek spadł w ciągu ostatnich trzech lat o 6 pkt. proc., to w UE pozostaje stabilny. Co ciekawe, na świecie największymi orędownikami drobnej przedsiębiorczości są Chińczycy (71 proc.), a najmniejszymi - Japończycy (39 proc.).

W UE więcej ludzi woli pracować na etacie (49 proc.) niż na własny rachunek (45 proc.). W Polsce te proporcje są odwrotne: 49 proc. jest za własnym biznesem wobec 43 proc. za etatem. Co skłania Polaków do marzeń o firmie? Dla 71 proc. decydującym argumentem jest niezależność i możliwość samorealizacji, dla 32 proc. - szansa na lepsze zarobki, a dla 31 proc. - swoboda wyboru miejsca i godzin pracy.

Z kolei zwolennicy pracy na etacie chwalą ją sobie za stałe, regularne dochody (44 proc.), stabilność zatrudnienia (41 proc.) i ustalone z góry godziny pracy (21 proc.).

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Co drugi Polak chciałby mieć własny biznes

PAP

gazeta prawnaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.