Co drugi podatnik skorzysta z ulgi na internet

Prawie połowa mieszkańców większych miast skorzysta z ulgi na internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, a co trzeci odliczy ulgę na dzieci - wskazują badania przeprowadzone przez Tax Care i Home Broker. Popularne jest też wspólne rozliczanie z małżonkiem.

Ulga na internet będzie zdecydowanie najpopularniejszą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok. Skorzysta z niej aż 49,6% podatników – wskazuje badanie ankietowe przeprowadzone w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Tax Care i Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 2500 respondentów.

Na dane Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczeń podatku za 2010 rok trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy. Resort zwyczajowo podaje je bowiem dopiero w okresie wakacyjnym. I choć dane te z pewnością będą odbiegać od wyników ankiety przeprowadzonej przez Tax Care i Home Broker, już dziś można powiedzieć, że odsetek korzystających z ulgi na internet rośnie (według danych MF z tej ulgi skorzystało w rozliczeniu podatku za 2009 rok 15% podatników).

>> Czytaj także: Ulga internetowa także z fakturą elektroniczną

Wysoki odsetek takich osób w ankiecie Tax Care i Home Broker wynika stąd, że badaniu poddani zostali mieszkańcy większych miast i jednocześnie osoby stosunkowo młode, które częściej korzystają z domowego dostępu do sieci. Wśród respondentów odpowiadających na pytania w oddziałach Home Broker aż 66% stanowiły osoby w wieku od 26 do 46 lat.

Tax Care zwracał już uwagę, że aby skorzystać z odliczenia na internet, trzeba posiadać odpowiednią fakturę – papierową lub elektroniczną, a także dowód poniesienia wydatku, np. dowód przelewu bankowego.

Co trzeci podatnik rozliczy ulgę na dzieci

Na drugim miejscu wśród popularności uplasowała się ulga na dzieci. Zamierza ją odliczyć 28,6% badanych. Jest to o tyle korzystne odliczenie, że jej zastosowanie powoduje zmniejszenie podatku, a nie dochodu. Stąd kwota odliczenia jest relatywnie duża, tym bardziej że odliczenie dotyczy liczby wychowywanych dzieci. Im więcej dzieci wychowuje podatnik, tym większe odliczenie od podatku.

W tym wypadku o dość wysokim odsetku korzystających z odliczenia też mógł przesądzić wysoki udział w grupie respondentów osób w wieku 26-45 lat. Z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice wychowujący dzieci w wieku do 18 roku życia, a także dzieci starsze uczące się i nie osiągające dochodów opodatkowanych skalą podatkową i dochodów z obrotu papierami wartościowymi w kwocie przewyższającej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniu podatku za 2009 rok z ulgi na dzieci skorzystało 18% podatników.

…a co czwarty rozliczy się wspólnie z małżonkiem

Wyniki badania wskazują także, że ankietowani korzystają z preferencyjnego opodatkowania skierowanego do małżeństw. Prawie 25% badanych wybiera ten sposób opodatkowania, aczkolwiek odsetek ten jest nieco niższy niż wskazują dane MF za 2009 rok. To znów może być efekt dość młodego wieku badanych czy też rosnącego udziału związków partnerskich wśród mieszkańców większych miast.

Ankietowani rzadziej sięgają natomiast po takie odliczenia jak: ulga z tytułu przekazywanych darowizn, ulga rehabilitacyjna czy też możliwość preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Większa świadomość

Porównując wyniki badania Tax Care i Home Broker z danymi Ministerstwa Finansów za rok 2009 dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego można dojść do wniosku, że mieszkańcy dużych miast mają większą świadomość optymalizacji podatku dzięki zastosowaniu ulg w rocznym rozliczeniu PIT. W badaniu Tax Care i Home Broker z ulg zamierza skorzystać 73,4% respondentów. W grupie ankietowanych w oddziałach Tax Care z odliczeń zamierza skorzystać 66,7% badanych. Ten niższy odsetek może być efektem wysokiego udziału w grupie badanych osób prowadzących własną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, który wyłącza możliwość odliczeń ulg.

Korzystanie z ulg a wiek ankietowanych HB

Badanie wykazało też inne ciekawe zależności. W grupie ankietowanych HB największą popularnością, niezależnie od wieku, cieszy się ulga internetowa. Najczęściej z ulgi korzystają jednak osoby młode, w wieku 26-45 lat.

W grupie wiekowej 36-45 lat ponad połowa ankietowanych korzysta z ulgi na dzieci. W pozostałych grupach odsetek korzystających z tej ulgi jest niższy. Wynika to przede wszystkim z warunków, jakie trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Warunkiem niezbędnym jest wychowywanie przede wszystkim dzieci małoletnich. Szanse na skorzystanie z ulgi maleją więc wraz z wiekiem i wychowywaniem dzieci starszych.

Starsi małżonkowie rozliczają się wspólnie

Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie natomiast zainteresowanie wspólnym rozliczeniem podatku przez małżonków. W największym stopniu (33% ankietowanych) korzystają z tego sposobu opodatkowania osoby starsze w wieku powyżej 55 lat. Natomiast najwięcej uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania skierowanego do samotnych rodziców jest w grupie wiekowej 36-45 lat (7% ankietowanych). Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie także zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną.

Więcej zarabiamy, chętniej korzystamy z ulg

Wraz ze wzrostem dochodów rośnie zainteresowanie ulgami. Podatnicy szukają różnych form zmniejszania podatku a jedną z nich jest wykorzystanie ulg odliczanych od dochodu i podatku. Zależność ta nie występuje jednak w ostatniej grupie badanych - osiągających dochody powyżej 9000 zł netto miesięcznie.

Przeciętny miesięczny dochód netto a ulgi

Źródło: Badanie HB

Może to wynikać z faktu, że kwoty odliczanych ulg nie są w większości przypadków zależne od dochodów podatników. Odliczeniu podlegają kwoty stałe (ulga internetowa, ulga na dzieci). Przy wysokich dochodach zmniejszenie podatku przy wykorzystaniu stałych kwot odliczeń powoduje, że atrakcyjność takiego odliczenia maleje z uwagi na minimalne zmniejszenie podatku do zapłaty. Większą popularnością w grupie respondentów o najwyższych dochodach cieszą się natomiast ulgi, których odliczenie wzrasta wraz ze wzrostem dochodów. Jest to np. ulga z tytułu przekazywanych darowizn. W tym przypadku aż 11% badanych korzysta z tego odliczenia.

Katarzyna Siwek, Home Broker
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031