Co dają bakterie do szamba? Przekonaj się, czy warto je stosować...

19-02-2020, 06:37

Dobrze zaprojektowane i eksploatowane przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania dla zabudowań jednorodzinnych. Zasada ich działania jest prosta – naturalnie występujące w ściekach bakterie powodują ich samooczyszczanie, rozkładając materię organiczną na proste związki i upłynniając nieczystości. A zatem po co bakterie do szamba? Czemu eksperci tak zalecają ich stosowanie?

Aktywatory i bakterie do szamb – zastosowanie?

Głównym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków jest zbiornik, zwany potocznie szambem. W nim składowane są ścieki i tutaj ma zachodzić proces samooczyszczania. Jednak aby mogło mieć to miejsce, w ściekach muszą zajść dobre warunki do namnażania się bakterii i przede wszystkim, muszą pojawić się w nich odpowiednie szczepy. W takich sytuacjach stosuje się preparaty do szamb, które na rynku poznamy jako aktywatory. Jest to przemysłowa mieszanka szczepów bakteryjnych, witamin, enzymów i innych substancji, które umożliwiają szybkie i efektywne rozpoczęcie namnażania się bakterii w ściekach i ich oczyszczanie.

szamba

Bakterie do szamb stosuje się nie tylko na starcie, ale także w trakcie pracy przydomowej oczyszczalni. To istotne, jakie bakterie do szamba znajdują się w zbiorniku – właściwie dobrana mieszanka lepiej oczyszcza zbiornik z osadów, cuchnących kożuchów tłuszczowych itp. Biopreparaty do szamb mają za zadanie utrzymać właściwą ilość bakterii w zbiorniku. A te niestety mają tendencję do wymierania, głównie za sprawą detergentów, jakie stosujemy do mycia i sprzątania w naszych domach. Czasem ilość bakterii do szamb maleje w zbiorniku, ze względu na długotrwałe przerwy w dopływach ścieku – bakteriom zwyczajnie brakuje substancji odżywczej.

Jaki preparat do szamba?

Aktywatory oraz bakterie do szamb występują w trzech formach, jako tabletki ekologiczne do szamb, płyn oraz proszek. W każdym przypadku mamy do czynienia z efektywnym i wartościowym produktem. Różnią się one głównie formą dozowania oraz warunkami przechowywania. Najłatwiejsze w zastosowaniu wydają się tabletki do szamb. Odmierzona ilość w formie kostki do szamba jest wrzucana przez muszlę klozetową lub bezpośrednio przez właz szamba do jego wnętrza. I… to wszystko. Bakterie do szamba udrożnią nasz kolektor oraz usprawnią samooczyszczanie, usuwając osady na dnie oraz pływające na wierzchu ścieków.

Proszek do szamba jest nieco bardziej problematyczny w dozowaniu niż tabletki, gdyż musimy znać proporcje oraz sami stworzyć mieszankę do dozowania. Nie stanowi to jednak większego problemu i tego typu preparaty do szamb są bardzo powszechne na rynku, bo klienci chętnie po nie sięgają. Najwięcej problemów zdecydowanie powodują biopreparaty do szamb w formie płynnej. Mają one ograniczoną datę przydatności oraz muszą być przechowywane w określonych przez producenta warunkach.

Gdzie kupić bakterie do szamba?

Jest to produkt, który mieści się gdzieś pomiędzy kategorią materiałów ogrodniczych i budowlanych. Możecie szukać go w dobrze wyposażonych sklepach ogólnobudowlanych lub w jednym z marketów znanych sieci ze asortymentem budowlano-ogrodowym. Bakterie do szamba dostaniecie także w Internecie – jest tam spory wybór produktów, z rozróżnieniem na formę, sposób i częstotliwość dozowania, wielkość opakowania itd. Zwykle w sieci czekają na nas także lepsze ceny bakterii do szamb, ze względu na to, że jest tam wielu konkurujących ze sobą dystrybutorów.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ochrona środowiskatag ekologia
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: