Kiedy ostatnio korzystałeś z internetu? Gdy zadamy to pytanie Polakom, nawet 28% z nich może odpowiedzieć "nigdy". W całej Unii takich osób jest 18% - wynika z badań Eurostatu.
reklama
Czytelnicy Dziennika Internautów są najczęściej osobami, które "w sieci" spędzają znaczną część każdego dnia. Nie musi to oznaczać siedzenia przy komputerze, bo internet może nam towarzyszyć w wielu miejscach. Dopuszczamy do siebie myśl, że niektórzy ludzie korzystają z internetu rzadziej, ale są i tacy, którzy nie korzystali z niego nigdy.
Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował ostatnio wyniki badań dotyczące używania technologii ICT przez osoby indywidualne i gospodarstwa domowe. Wynika z nich, że 78% badanych (w wieku 16-74 lata) używało internetu przynajmniej raz w trzymiesięcznym okresie poprzedzającym badanie. 65% badanych używa internetu codziennie lub prawie codziennie.
Odsetek osób, które nigdy nie korzystały z internetu wynosi 18% w całej UE. Ten odsetek bardzo różni się w poszczególnych krajach, np. w Danii wynosi tylko 3%, a w UK, Szwecji i Finlandii 6%. W Grecji aż 33% badanych nigdy nie korzystało z internetu, a w Rumunii aż 39%.
W Polsce nie jest najgorzej, choć najlepiej też nie. 28% badanych zadeklarowało, że nigdy nie korzystało z internetu (zob. wykres poniżej). Pocieszające jest to, że odsetek osób nieużywających internetu ciągle spada.
Ludzie, którzy nigdy nie używali internetu (źródło: Eurostat)
Badania Eurostatu nie dotyczyły tylko wykluczenia cyfrowego. Wykazały, że Europejczycy zmieniają swoje nawyki w korzystaniu z sieci. Już połowa z nich (51%) używa internetu poza miejscem zamieszkania i pracy (więc prawdopodobnie na urządzeniach mobilnych). W Polsce tylko ok. 35% ludzi korzysta z internetu w ten sposób, ale też da się zaobserwować wyraźny wzrost w tym obszarze. Wykres poniżej prezentuje zmiany, jakie zaszły w poszczególnych krajach w latach 2012-2014.
Ludzie, którzy korzystali z internetu poza miejscem zamieszkania i pracy (źródło: Eurostat)
Ponadto w roku 2014 już 21% badanych zadeklarowało przechowywanie plików w chmurze, a 15% udostępnia pliki w ten sposób. To zachowanie jest najczęściej obserwowane u osób młodych (16-24 lata).
Dlaczego Europejczycy unikają chmur? Eurostat ustalił, że częstym powodem nieprzechowywania plików w sieci są obawy o prywatność i bezpieczeństwo (44%). Wielu ankietowanych (28%) wątpi też w niezawodność takich usług. 22% ankietowanych stwierdziło, że nie ma koniecznych do tego umiejętności.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|