Chroń swojego smartfona, czyli problemy z bezpieczeństwem aplikacji i urządzeń mobilnych

PATRONAT MEDIALNY 03-02-2012, 11:45

Jak podkreśla wielu ekspertów i analityków, przyszłość technologii informatycznych należy do aplikacji i urządzeń mobilnych. Coraz powszechniej wykorzystujemy inteligentne telefony nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Warto zastanowić się nad kwestią bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.

MobileSec– Rosnące znaczenie aplikacji i urządzeń mobilnych to prawdziwe wyzwanie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa informacjom gromadzonym przy ich pomocy. Podczas konferencji Mobilesec spróbujemy odpowiedzieć przynajmniej na część z wielu wątpliwości, które dotyczą tego zagadnienia – mówi Michał Sztąberek z firmy doradczej iSecure.

W samym 2011 r. 33% sprzedanych telefonów to były właśnie smartfony, a do końca 2014 r. ma ich być nawet 55%. Nikt nie robił jeszcze statystyk, ile tego typu urządzeń kupowały przedsiębiorstwa jako smartfony firmowe. Faktem jest, że w dzisiejszych czasach telefon z Androidem, iOS czy Windows Mobile coraz częściej wykorzystywany jest do celów zawodowych. Za jego pomocą można odbierać maile, czytać firmowe dokumenty czy nawet łączyć się zdalnie z zasobami znajdującymi się na firmowych serwerach. Przy pomocy smartfonów możemy korzystać z bankowości elektronicznej (swoje aplikacje mobilne mają m.in. Bank Zachodni WBK, Raiffeisen Bank Polska, mBank), a hasła do kont bankowych także często przechowujemy w… smartfonach, np. przy pomocy aplikacji aWallet Password Manager. Eksperci od bezpieczeństwa sieciowego alarmują, że to właśnie urządzenia mobilne będą celem ataków cyberprzestepców w 2012 r.

Scenariusz Matrixa czy Blade Runnera

Jeszcze parę lat temu wszystko to brzmiałoby trochę jak fragmenty scenariusza sci-fiction. Dzisiaj to jednak rzeczywistość, którą doskonale wykorzystują także złodzieje i inni przestępcy.

Popatrzmy na komunikaty prasowe zamieszczane w branżowych portalach, co chwila widać informacje dotyczące coraz to nowych zagrożeń dla smartfonów (zwłaszcza tych wyposażonych w system Android). Także prognozy na 2012 r. nie napawają pod tym względem optymizmem, co podkreślają m.in. pracownicy laboratorium firmy ESET. Z ich badań wynika, że w najbliższym czasie coraz więcej zagrożeń będzie dotyczyć użytkowników smartfonów z uwagi właśnie na wykorzystywanie tych urządzeń zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Specjaliści uważają, że zagrożenia będą przenoszone coraz częściej do środowiska biznesowego właśnie ze względu na szerzący się trend Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie - BYOD), czyli zjawiska polegającego na wykorzystywaniu prywatnych telefonów, tabletów i komputerów do celów zawodowych.

Kwestie prawno-biznesowe związane z bezpieczeństwem smartfonów firmowych

Na to wszystko nakłada się od strony prawno-biznesowej jeszcze jeden ciekawy problem, a mianowicie jak traktować smartfony firmowe, gdy wykorzystuje się je do przetwarzania danych osobowych. Próżno szukać wskazówek w tym zakresie w aktualnie obowiązujących przepisach, w tym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie te trendy, przyglądając się różnym zagrożeniom i próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, jak smartfony mają się do przepisów prawa, firmy iSecure Sp. z o.o. i Resilia Sp. z o.o. postanowiły zmierzyć się z tematem bezpieczeństwa urządzeń i aplikacji mobilnych, organizując 28 lutego 2012 r. w Warszawie bezpłatną konferencję MOBILESEC. Prelegenci z takich firm, jak PCDOC, BCM Logic, SARE, iSecure czy Resilia, spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące zagrożeń czyhających na użytkowników smartfonów, sposobów zarządzania ryzykiem związanym z urządzeniami mobilnymi, robienia bezpiecznych i legalnych kampanii przy wykorzystaniu wiadomości SMS oraz traktowania tych urządzeń przez przepisy o ochronie danych osobowych. Partnerem technologicznym konferencji Mobilesec została firma hostingowi IQ PL, od której spodziewać się będzie można ciekawych niespodzianek przygotowanych dla uczestników.

Więcej szczegółów na temat konferencji na stronie: www.mobilesec.pl oraz fan page’u na Facebooku: www.facebook.com/Mobilesec

Czytaj także: Antywirusowe wróżenie z fusów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy