Chrome Web Store dostępny dla programistów (wideo)

23-08-2010, 09:38

Twórcy aplikacji webowych mogą przesyłać swoje dzieła do sklepu online, który chce uruchomić Google. Przy okazji można więcej dowiedzieć się o Chrome Web Store. Niestety będzie on pobierał nieco większą prowizję, niż wspomniane wcześniej 5%.

W maju na konferencji Google I/O firma Google ujawniła, że otworzy sklep z aplikacjami o nazwie Chrome Web Store. Użytkownicy Chrome będą mogli korzystać ze sklepu w wygodny sposób, ale nie będzie to miejsce tylko dla nich. W założeniach sklep ma być "otwartym punktem sprzedaży aplikacji webowych".

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące sklepu. Przedstawiciele Google powiedzieli na konferencji GDC Europe w Kolonii, że Chrome Web Store może wystartować już w październiku. Wspomniano też, że sklep wykorzysta usługę Google Checkout i będzie pobierał prowizję w wysokości 5% (co było rewelacją, jeśli się weźmie pod uwagę, że App Store i Android Market biorą 30%).

>>> Czytaj: Google udostępnia Chrome 6 beta

Teraz firma Google otworzyła Chrome Web Store dla deweloperów. Mogą oni umieszczać swoje aplikacje w sklepie, eksperymentować instalowaniem ich w Chrome oraz poznawać infrastrukturę sklepu. To wszystko jest dostępne pod adresem code.google.com/chrome/webstore.

W chwili obecnej deweloperzy mogą testować tylko te aplikacje, które sami wgrali. Udostępniono im m.in. dokumentację dotycząca przygotowania aplikacji do instalowania, licencjonowania oraz uwierzytelniania użytkowników.

Przesyłanie aplikacji jest możliwe dzięki panelowi dewelopera w galerii rozszerzeń Chrome. Kiedy Chrome Web Store wystartuje, zastąpi on galerię. Oznacza to, że deweloperzy będą mogli sprzedawać tematy i dodatki do Chrome.

Ze stron Google można się również dowiedzieć, że Chrome Web Store nie będzie dla deweloperów tak tani, jak się spodziewano. Przy rejestracji dewelopera będzie pobierana jednorazowa opłata w wysokości 5 USD. Potem sklep będzie pobierał prowizje w wysokości 5%+0,30 USD. W przypadku tych najtańszych aplikacji będzie to prowizja bardziej odczuwalna. Ustalono też minimalną cenę dla aplikacji płatnych - 1,99 USD.

W sklepie będą dostępne:

  • aplikacje darmowe,
  • aplikacje dostępne za jednorazową opłatą,
  • programy dostępne w miesięcznej lub rocznej subskrypcji,
  • darmowe próbki,
  • aplikacje opłacane w innym, specyficznym dla nich trybie.

Chrome Web Store ma w przyszłości oferować łatwe i szybkie instalowanie aplikacji. Na filmie poniżej można zobaczyć, jak będzie to wyglądało. Google chciałaby, aby aplikacje dostępne w Chrome Web Store były jak "mobilne aplikacje zaprojektowane na większy ekran". To może wyraźnie wskazywać na to, że Google chce obrać taki sam kierunek, jaki obrała firma Apple, udostępniając App Store.

Poniżej najnowszy film od Google dotyczący Chrome Web Store.


Źródło: The Chromium Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy