Chomikuj.pl platformą dystrybucji legalnych treści?

30-07-2012, 13:48

Jest już kilku takich wydawców, z którymi pracujemy nad indywidualnymi rozwiązaniami dotyczącymi uruchomienia legalnej dystrybucji ich treści, czyli wyeliminowania tej głębokiej przyczyny piractwa, jaką jest brak legalnej, atrakcyjnej oferty treści w internecie - poinformował Piotr Hałasiewicz, rzecznik serwisu Chomikuj.pl.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Od kilku dni media z lekkim niedowierzaniem cytują Piotra Hałasiewicza, który w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria powiedział, że Chomikuj.pl stara się z kilkoma wydawcami wypracować formę legalnego pobierania atrakcyjnych treści z internetu. Hałasiewicz nie ujawnił, którzy wydawcy są zainteresowani współpracą z Chomikuj.pl. Za każdym razem, kiedy uruchamiamy taką współpracę, słyszymy: tylko proszę o tym nie mówić, bo jak koledzy z branży usłyszą, to nas "zjedzą", że współpracujemy z tym złym serwisem - wyjaśnił.

Warto przypomnieć, że o planowanej współpracy z wydawcami rzecznik Chomikuj.pl mówił w rozmowie z Dziennikiem Internautów już w kwietniu 2010 r. Kilka miesięcy później pojawiła się zapowiedź uruchomienia Platformy Wydawców (zob. Chomikuj.pl pomoże wydawcom sprzedawać e-booki). Platforma działa, umożliwiając dystrybucję autoryzowanych plików - użytkownicy mogą je pobierać dzięki zakupionym wcześniej pakietom Chomikowych Punktów, za które płacą SMS-em lub przelewem, a wydawcy za każde pobranie otrzymują konkretną kwotę (w systemie miesięcznych rozliczeń).

Czytaj także: Chomikuj.pl nie rozumie specyfiki polskiego rynku książki?

Polska Izba Książki, która w połowie lipca br. kolejny raz zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko Chomikuj.pl, zdaje się nie dostrzegać tych działań. W ostatnim oświadczeniu PIK, podpisanym przez jej prezesa Włodzimierza Albina, można przeczytać, że serwis ten czerpie korzyści finansowe, umożliwiając swoim użytkownikom, na olbrzymią skalę, udostępnianie, pobieranie oraz swobodne kopiowanie plików. Z oczywistych względów największą popularnością w serwisie, a przez to generującą największe przychody z transferów danych, cieszą się treści chronione prawem autorskim.

Przedstawiciel Chomikuj.pl ripostuje: Są setki wydawców, którzy nie robią szumu w mediach, tylko spokojnie korzystają z tych narzędzi, które im oferujemy (...) Wielu również zgłasza nieprawidłowości mailowo, by treści, które są nieautoryzowane zostały jak najszybciej usunięte. Efekt? W ciągu ostatnich dwóch lat z serwisu zniknęło 13,5 mln plików na podstawie 18 tys. zgłoszeń.

Sonda
Kto ma rację w sporze Chomikuj.pl z wydawcami?
  • Chomikuj.pl
  • Wydawcy
  • Po części oboje
wyniki  komentarze

O swoje dobre imię Chomikuj.pl zamierza walczyć w sądzie (zob. Chomikuj.pl vs wydawcy - pierwsza rozprawa już 6 sierpnia). Pozew przeciwko Polskiej Izbie Książki został złożony w kwietniu br. Stwierdziliśmy, że mamy już dość bycia chłopcem do bicia i że zaczniemy odważniej walczyć (...) o to, żeby nie przypinać nam łatki pirata i źródła wszelkiego zła w internecie - tłumaczy Piotr Hałasiewicz. O możliwościach wygrania procesu przez którąkolwiek ze stron pisaliśmy w Dzienniku Internautów dwa tygodnie temu.

Czytaj więcej: Czy Chomikuj.pl ma szansę wygrać z wydawcami? Przedstawiamy opinię prawnikaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.