Chmura zmienia świat gier

18-10-2018, 18:14

Przyszłość branży gier idzie w kierunku grania we wszystko, co tylko zechcemy, z kim chcemy, gdzie chcemy. Gry zyskają ten sam status, co muzyka i TV. Przynajmniej tak przewiduje firma Microsoft, która przedstawia właśnie swój projekt gamingowy.

Dzisiaj dostępność do wielu gier ma ograniczony charakter przede wszystkim z uwagi na sprzęt, a ściślej – to, dla jakiego systemu konkretne gry zostały zaprojektowane.

Nowy Project xCloud stosuje technologię pozwalającą na streaming gier na skalę światową w oderwaniu od kwestii sprzętowych. Dzięki temu gry staną się dostępne dla wszystkich graczy - nie będą już musieli wybierać między konkretnymi platformami czy urządzeniami, ani przywiązani do jednego systemu czy urządzenia. Projekt ma doprowadzić do sytuacji, w której będą mieli wybór: gdzie, w co, z kim i jak będą grać. 

Streaming gier wykorzystujący chmurę obliczeniową jest wyzwaniem. W przeciwieństwie do innych form rozrywki dostępnych dzisiaj szeroko w tym modelu , gry stanowią zdecydowanie najbardziej wymagający obszar. To, co dzieje się na ekranie, musi szybko odwzorowywać decyzje i ruchy graczy. To dynamiczna forma rozrywki, przy której dostarczenie wysokiej jakości i wydajności gier na różnych urządzeniach wiąże się z wieloma trudnościami.

Fundamenty pod projekt zostały już postawione, ale rozwój samej inicjatywy wymaga jeszcze czasu – to z pewnością kwestia kilku najbliższych lat. Pierwsze publiczne próby  rozpoczną się już w przyszłym roku i pozwolą zdobyć informacje o popularności czy natężeniu ruchu graczy w konkretnych lokalizacjach.

8 października Microsoft przeprowadził testy systemu Project xCloud na urządzeniach mobilnych (komórkach i tabletach), sparowanych z kontrolerem bezprzewodowym Xbox za pomocą Bluetooth oraz z opcją grania za pomocą ekranu dotykowego urządzenia. 

Źródło: Microsoft


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy