Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Presja światowych mediów nie pozostała bez echa w Pekinie. Władze Państwa Środka postanowiły znieść dla zagranicznych dziennikarzy większość ograniczeń dotyczących korzystania z internetu. Organizacje pozarządowe nawołują, by wykorzystać ten prcedens.

Chiny umożliwią dziennikarzom prawie nieskrępowany dostęp do zasobów internetu. Na czas Igrzysk Olimpijskich władze Państwa Środka postanowiły znieść prawie wszystkie ograniczenia, jakie normalnie obowiązują w tym kraju w przypadku korzystania z internetu. Odbyło się to po cichu, nie było żadnego oficjalnego oświadczenia.

Nowe zasady będą obowiązywały jednak tylko dziennikarzy przekazujących informacje z obiektów olimpijskich i skończą się w momencie zakończenia zawodów sportowych - podaje NewsFactor Network. Amnesty International potwierdziła, że jej strona była w Chinach dostępna, czego nie można powiedzieć o serwisach uznanych przez władze w Pekinie za zagrażające bezpieczeństwu państwa.

To samo dotyczy Reporterów bez Granic, których serwis działa także poza centrum prasowym w Pekinie oraz w Szanghaju. Jej przedstawiciele podkreślają, że zniesienie części restrykcji jest dowodem na to, że Chiny nie są do końca odporne na presję międzynarodową. Ich zdaniem należy kontynuować naciski na władze w Pekinie.

Taka decyzja to wynik ostrej krytyki, jakiej w ostatnim czasie poddane były zarówno same Chiny, jak i Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który o całej sprawie wiedział znacznie wcześniej i uczynił niewiele, by internet był dostępny na takich samych zasadach, jak podczas poprzednich olimpiad.

Jacques Rogge, przewodniczący MKOL, przyznał, że jest idealistą, a z tym nieodłącznie związana jest naiwność. Stwierdził ponadto, że nie ma zamiaru przepraszać za coś, na co Komitet nie ma wpływu. Podkreślił, że Chiny dokonały pewnego postępu i to jest najważniejsze. Zaprzeczył, by wcześniej Komitet doszedł do porozumienia z władzami w Pekinie odnośnie cenzurowania internetu - informuje agencja Reuters.

MKOL wydał oświadczenie, w którym wyraził zadowolenie z decyzji, podjętej przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Podkreślił przy tym, że od początku zachęcał Chiny, by w czasie Igrzysk dziennikarze mogli cieszyć się nieskrępowany dostępem do Internetu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *