Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chemia do szamba: Co dają regularnie dozowane biopreparaty?

28-08-2021, 09:32

Wiele polskich domów jednorodzinnych posiada system kanalizacyjny oparty o technikę przydomowej oczyszczalni, której głównym elementem jest osadnik, potocznie zwany szambem. Jego prawidłowa praca zależy od wielu czynników, jednym z nich jest chemia do szamba, czyli specjalne biopreparaty, które należy regularnie dawkować. Jaki jest tego cel oraz jakie są konsekwencje zaniedbania szamba? Przekonajmy się...

Chemia do szamba: co dają regularnie dozowane biopreparaty?

Chemia do szamba: bakterie oraz aktywatory w tabletkach – jakie mają zadanie?

Trafiające do osadnika ścieki powinny podlegać procesowi samooczyszczania, czyli samorzutnego rozkładu przez naturalnie występujące w ściekach bakterie. Niestety ich niedostateczna ilość uniemożliwia sprawne zachodzenie reakcji rozkładu materii organicznej. Potrzebna jest więc interwencja w postaci zasilenia osadnika. Należy sięgać po tzw. aktywatory, czyli bakterie do szamba o odpowiednio dobranej formule, która zawiera szczepy bakterii (ekologiczne), enzymy oraz witaminy. Taki środek do szamba aktywuje procesy rozkładu i sprawia, że przydomowa oczyszczalnia działa prawidłowo.

Chemia do szamba występuje w różnych postaciach, jak proszek, płyn oraz tabletki ekologiczne do szamba. Jak podaje serwis Aktywatory.pl: te ostatnie należą do bestsellerów ze względu na łatwe dozowanie, wystarczy rzucić pastylki do szamba przez właz lub przez muszlę klozetową w podanym przez producenta odstępie czasu, by zachować optymalne warunki pracy w osadniku.

Chemia do szamba – co dają tabletki, po co je dozować?

Tabletki do szamba warto dozować z kilku względów. Przede wszystkim pozwalają one upłynnić nieczystości, co jest wynikiem rozkładu dużych cząstek organicznych na proste związki. W ten sposób zapobiega się osadzaniu nieczystości na dnie osadnika, co powoduje zmniejszenie jego pojemności i konieczność częstych, kosztownych i nieprzyjemnych czyszczeń szamba. Chemia do szamba dozowana w sposób regularny ma także działanie dezodoryzujące. Dobre biopreparaty do szamb rozkładają także tłuszcze, zapobiegając tworzeniu się cuchnących kożuchów oraz złogów, które zmniejszają światło rur kanalizacyjnych.

Aktywatory to bakterie do szamb, które mają zwiększone stężenie kolonii bakteryjnych i dodatkowych składników stymulujących ich namnażanie. Są niezwykle pomocne, gdy należy uruchomić nową przydomową oczyszczalnię ścieków lub gdy przez dłuższy czas ścieki nie dopływały do szamba, przez co naturalne kolonie bakteryjne wymarły. Warto sięgać po bezpieczne i ekologiczne tabletki do szamba, ich listę można znaleźć w serwisie Aktywatory.pl.

Chemia do szamba – jak często stosować, jak szybko działają tabletki do szamba?

Wszystkie biopreparaty do szamb mają ściśle określone dawkowanie, opisane przez producenta na opakowaniu. Zależy to głównie od wielkości osadnika, a co za tym idzie maksymalnej ilości ścieków. Tabletki do szamba dozuje się w standardowych warunkach raz lub dwa razy w tygodniu. Aktywatory powinny zacząć działać zauważalnie po kilkudziesięciu godzinach od zaaplikowania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G DataTematy pokrewne:  

tag notebimtag nolstag chemia do szamba