Charon, księżyc Plutona, teraz również w kolorze. Trzeba zobaczyć!

05-10-2015, 09:26

NASA udostępniła kolejne lepsze i kolorowe zdjęcia z instrumentów sondy New Horizons. Teraz możemy podziwiać Charona, który okazał się czymś o wiele ciekawszym niż skorupa poznaczona kraterami.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W lipcu tego roku zachwycaliśmy się tym, że sonda New Horizons przeleciała obok Plutona i zrobiła mu niezwykłe zdjęcia. Oczywiście moment przelotu sondy przykuł największe zainteresowanie. Zobaczyliśmy pierwsze zdjęcia Plutona, Charona i Hydry. Dużo mówiono o "mordorze", czyli o dziwnym ciemnym fragmencie Charona. 

Teraz warto wrócić do tamtych chwil, bo NASA zaczyna udostępniać kolorowe zdjęcia w znacznie lepszej niż dotychczas jakości. Dwa tygodnie temu pokazywaliśmy wam kolorowe zdjęcia Plutona. Teraz czas na kolorowe zdjęcia Charona. 

Charon - nie tylko kratery

Charon nazywany jest "księżycem Plutona", ale tak naprawdę związek pomiędzy Plutonem i Charonem jest bardziej skomplikowamy. Układ Pluton-Charon może być uznawany za podwójną planetę karłowatą, gdyż dwa ciała wirują wokół wspólnego środka masy znajdującego się ponad powierzchnią Plutona. Obydwa ciała są cały czas zwrócone do siebie tymi samymi stronami.

W lipcu widzieliśmy już wcześniej takie oto zdjęcie Charona.

Charon - stare zdjęcie
fot. NASA/JHUAPL/SwRI

Teraz spójrzmy na Charona w kolorze (możecie kliknąć by powiększyć).

Charon
fot. NASA/JHUAPL/SwRI

Robi wrażenie, prawda? To zdjęcie zostało zrobione przy pomocy instrumentu MVIC dnia 14 lipca br. Paleta barw Charona nie jest tak bogata jak kolory Plutona, ale zdjęcie i tak jest fascynujące. Wyraźniej widzimy na nim "mordor", czyli ten ciemny obszar przy biegunie północnym.  Charon ma szerokość 1214 km. Na zdjęciu widzicie detale o wielkości zaledwie 2,9 km. 

Naukowcy przyznają, że takiego Charona się nie spodziewali. Oczekiwano skorupy pokrytej kraterami, a tymczasem na Charonie widzimy góry, kaniony, osuwiska i powierzchnie o różnych barwach.

Kolejne zdjęcie przedstawia Plutona na tle Charona. Właściwie nie jest to jedno zdjęcie ale zestawienie różnych obrazów z instrumentu MVIC. NASA oczywiście dopasowała rozmiary ciał i palety kolorów w taki sposób, aby jak najwierniej oddawały one jeden widok na Plutona i Charona. 

Pluton i Charon
fot. NASA/JHUAPL/SwRI

Jeśli chcecie uważniej przyjrzeć się samemu Charonowi, spójrzcie na zdjęcie poniżej. Na przedstawionym wycinku widać detale o szerokości/długości 0,8 km. Możemy wyraźnie zobaczyć poprzecinane kanionami wyżyny oraz położone niżej równiny.

Charon - New Horizons
fot. NASA/JHUAPL/SwRI

NASA przygotowała również animację obrazującą przelot obok Charona. Oczywiście nie jest to nagrania przelotu, ale film stworzony na bazie zdjęć uzyskanych z dwóch różnych instrumentów (LORRI oraz MVIC). Dzięki tym zdjęciom naukowcy mogli stworzyć cyfrowy model terenu Charona.  

Zobacz także: Pluton na lepszych, kolorowych zdjęciach New Horizons. Po prostu trzeba zobaczyćSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.