Pluton na lepszych, kolorowych zdjęciach New Horizons. Po prostu trzeba zobaczyć

25-09-2015, 13:39

W lipcu świat zachwycał się zdjęciami Plutona przesłanymi przez New Horizons. Teraz NASA pokazuje nowsze, dokładniejsze i kolorowe zdjęcia, przy których te wcześniej ujawnione po prostu bledną.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Kiedy mają miejsce ważne kosmiczne wydarzenia, takie jak przelot sondy New Horizons obok Plutona, świat śledzi je z zapartym tchem. Potem oglądamy pierwsze ujawnione zdjęcia, czytamy o pierwszych ważnych wnioskach naukowców i nierzadko zapominamy o misji. Tymczasem to co najlepsze ma dopiero nadejść.

Wczoraj NASA zaprezentowała nowe zdjęcia sondy New Horizons, tym razem o wiele wyraźniejsze i w kolorze. Poniżej zdjęcie przedstawiające Plutona w dniu 14 lipca, zrobione przy pomocy instrumentu MVIC. Możecie kliknąć na to zdjęcie by je powiększyć. Zobaczycie niezwykłe kolory - błękity, barwy żółte, pomarańczowe i głębokie czerwienie. Można powiedzieć, że każdy z tych kolorów i kształtów opowiada pewną historię, którą naukowcy starają się odczytać.  

Pluton w kolorze

Niezwykłe wrażenie robi również poniższe zdjęcie obejmujące obszar o długości 530 km. To jakby góry pokryte niezwykłą teksturą. Również tutaj dostrzegamy wiele różnych barw, co stanowi odzwierciedlenie złożoności tego terenu. Możecie kliknąć by powiększyć. 

Zdjęcie Plutona - skóra węża

Bardzo interesujące są również zdjęcia wykonane przy pomocy instrumentu LORRI, również 14 lipca. Widzimy na nich kształty, które przypominają wydmy i linię brzegową jeziora polodowcowego. Za tą linią brzegową są kanciaste góry ze stromymi zboczami. 

Powierzchnia Plutona

Jeśli przyjrzymy się tej powierzchni z bliska, widzimy że jasny obszar wcale nie jest gładki. Jest wręcz pełen dołów, przecinają go fałdy. 

Pluton - powierzchnia

Dlaczego naukowcy tak się zachwycają tymi zdjęciami? Jak wspomniano wyżej, w nich zapisana jest historia planety karłowatej. Jeszcze nigdy nie mogliśmy tego zapisu zobaczyć tak dobrze. Można powiedzieć, że otwiera się nowy rozdział w badaniu Plutona, a jest to rozdział wyraźnie widoczny i do tego w kolorze! Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.