Bruksela znów bierze się za roaming

08-12-2010, 13:32

Konsultacje dotyczące unijnego rynku roamingu rozpoczęła dziś Komisja Europejska. Jej zdaniem wciąż nie istnieje jednolity rynek usług roamingowych, pomimo iż wcześniej ustalono maksymalne pułapy cenowe za usługę roamingu. Długoterminowym celem KE jest całkowite zniwelowanie do 2015 r. różnicy między opłatami za roaming i taryfami krajowymi.

Celem konsultacji Komisji jest określenie zakresu, w jakim obecne unijne przepisy dotyczące usług roamingowych sprawdziły się w praktyce. Szczególnie interesujące kwestie to wpływ unijnych przepisów na użytkowników telefonów komórkowych i dostawców usług oraz środki, jakie można podjąć w przyszłości w celu wspierania konkurencyjności.

KE chce też znaleźć odpowiedzi, w jakim zakresie postęp techniczny mógłby przyczynić się do poprawy funkcjonowania rynku usług głosowych, tekstowych (SMS) i przesyłu danych. Komisja oczekuje w szczególności opinii na temat sposobu, w jaki można osiągnąć cel określony w ramach europejskiej agendy cyfrowej - zniwelowanie do 2015 r. różnicy między opłatami za połączenia krajowe i cenami roamingu.

>>> Czytaj: Roaming bez tajemnic (wideo)

Opinie uzyskane w ramach konsultacji społecznych zostaną wykorzystane przez Komisję na potrzeby przeglądu przepisów dotyczących roamingu, który zostanie przeprowadzony w 2011 r.

Dokument konsultacyjny jest dostępny na stronie Komisji Europejskiej.

Wiele osób zapewne pamięta, że kilka lat temu ceny roamingu nie były regulowane przepisami unijnymi. Poziomy opłat były bardzo różne w zależności od kraju. Opłaty były wygórowane i konsumenci tak naprawdę nie wiedzieli, dlaczego muszą płacić tak dużo.

Rozporządzeniem UE w sprawie roamingu z 2007 r. wprowadzono pułapy cen hurtowych i detalicznych za usługi roamingu. W 2009 r. UE wprowadziła zmiany do rozporządzenia w celu dalszego obniżenia cen połączeń głosowych, wiadomości tekstowych i przesyłu danych. W ramach tych zmian wprowadzono tzw. eurotaryfę SMS ograniczającą cenę SMS-a do 11 centów (bez VAT) oraz pułap dla cen hurtowych za 1 MB pobranych lub wysłanych danych (80 centów od 1 lipca 2010 r.).

Sonda
Czy unijny rynek roamingu wymaga dalszej regulacji?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Ponadto od 1 lipca 2010 r. limit opłat za korzystanie z internetu w sieci łączności komórkowej podczas pobytu za granicą wynosi 50 euro bez VAT miesięcznie (chyba że abonent wystąpi o ustalenie innego limitu - wyższego lub niższego). Maksymalne ceny w przypadku połączeń wychodzących w roamingu wynoszą 39 centów, zaś w przypadku połączeń przychodzących 15 centów (w obydwu przypadkach za minutę bez VAT). Rozporządzenie w sprawie roamingu z 2009 r. będzie obowiązywać do dnia 30 czerwca 2012 r.

W sprawozdaniu okresowym z czerwca 2010 r. Komisja zauważyła, że przepisy doprowadziły do obniżenia cen za roaming, ale rynek tych usług nie jest jeszcze na tyle stabilny, by zaoferować klientom optymalne rozwiązania i jeszcze korzystniejsze ceny. Ceny detaliczne są zazwyczaj zbliżone do maksymalnych cen regulowanych na poziomie UE. Komisja uważa jednak, że unijne przepisy dają operatorom szeroki margines umożliwiający zaoferowanie bardziej atrakcyjnych taryf roamingowych poniżej limitów ustalonych w przepisach.

>>> Czytaj: 50 euro i ani eurocenta więcej


Następny artykuł » zamknij

Cyberwojna to nie fikcja

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy