Brodawka, czyli kurzajka, z którą można sobie poradzić

23-06-2019, 09:29

Wyrastają zwykle na palcach dłoni i stopach, ale mogą również pojawić się na powiece. Powszechne kurzajki zwykle nie są bolesne, ale powodują dyskomfort, ponadto prezentują się nieestetycznie. Taka brodawka powstaje ze względu na zakażenie wirusem HPV. Co trzeba o niej wiedzieć?

Brodawka w wyniku zakażenia brodawczakiem

Ma postać grudki. Z początku trudno ją dostrzec, ale gdy się rozwija, staje się coraz większa i przybiera postać grudki o białej barwie. Brodawka nie powoduje dolegliwości bólowych, ale ze względu na swoje umiejscowienie – na przykład na podeszwie stopy – może powodować pewien dyskomfort. Często razi nas jej mało estetyczny wygląd. 

Brodawka, czyli bliżej znana nam kurzajka, powstaje w wyniku zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka – HPV. Jest on przenoszony przez kontakt z naskórkiem. Najbardziej na zarażenie narażone są dzieci.

 

Skuteczne pozbywanie się brodawek

Brodawka bardzo łatwo się przenosi, dlatego należy reagować od razu po jej dostrzeżeniu. Trudno się przed nią uchronić, ponieważ zakażenie odbywa się przez naskórek. Korzystanie z basenu, wspólnych pryszniców, sauny czy szatni w klubie fitness, zwiększa ryzyko zakażenia, dlatego konieczna jest szczególna dbałość o higienę, w tym stóp mających najczęściej kontakt ze wspólnymi powierzchniami.

Brodawka szybko się rozprzestrzenia, stąd wskazanie reagowania już w momencie pojawienia się jednej kurzajki. W aptece można znaleźć specjalne środki radzące sobie z kurzajkami. Poza tym dostępne są metody, takie jak zastosowanie lasera, wyłyżeczkowanie czy wymrażanie brodawki. Decydując się na zabieg, warto skorzystać z oferty sprawdzonego gabinetu dermatologicznego, by mieć pewność, co do późniejszych efektów i bezpieczeństwa przeprowadzonego zabiegu.

Usunięcie nawet jednej brodawki, niestety nie daje gwarancji jej ponownego pojawienia się, ale znacznie trudniej leczy się kurzajki, które zaczynają się rozprzestrzeniać na różne partie ciała. Wymaga to ponadto długiego czasu leczenia. Możliwie wczesne reagowanie nie uchroni przed brodawkami, ale z pewnością zminimalizuje ryzyko ich rozprzestrzenienia się i ponownego pojawienia na ciele.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. ArLawKaRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: