Branża IT będzie napędzać wzrost gospodarczy w 2012 roku

14-12-2011, 12:17

Rozwój branży IT w krajach Europy Środkowo-Wschodniej będzie mniej więcej dwukrotnie szybszy od tempa wzrostu ich PKB w średniej i dłuższej perspektywie, a środki z funduszy spójności UE przyspieszą realizację publicznych projektów informatycznych - wynika z raportu Erste Group.

Oczekiwania rynku IT na lata 2011-2012 zostały ostatnio w pewnej mierze zrewidowane w związku z rosnącą obawą o rozszerzenie się kryzysu zadłużenia w Europie Zachodniej. Analitycy Erste Group uważają jednak, że na razie nie widać niemal żadnych zmian w zakresie inwestycji w technologie informatyczne. Potwierdzeniem tego faktu jest prognoza solidnego wzrostu wydatków w tej branży w 2012 r., przy czym kraje takie, jak Polska (prognozowany wzrost wydatków o +7,8%), Rumunia (+12,7%), Bułgaria (+15,0%) i Chorwacja (+10,1%), podnoszą średnie tempo tego wzrostu w całym regionie.

- Spodziewamy się, że rozwój branży IT w krajach Europy Środkowo-Wschodniej mniej więcej dwukrotnie przewyższy w najbliższych latach tempo wzrostu ich PKB, co pozwoli zmniejszyć różnice między tym regionem a krajami Zachodu. Widać też, że w większości przypadków osiągnięcie konwergencji w ramach UE zajmie wiele lat i zwiększy zapotrzebowanie na technologie IT w regionie. Unijny Fundusz Spójności dostarcza tym krajom środki finansowe, które są przeznaczane zarówno na publiczne projekty informatyczne, jak i na inwestycje związane z konkretnymi spółkami - podkreśla Daniel Lion, analityk technologii w Europie Środkowo-Wschodniej w dziale analiz Erste Group i autor raportu.

Czytaj też: Intel obniżył prognozy za obecny kwartał

- Musimy rozróżnić czynniki wzrostu sektora IT w Europie Środkowo-Wschodniej: z jednej strony mamy tu czynniki fundamentalne, z drugiej - czynniki związane z konkretnymi trendami. Konwergencja, jako najważniejszy czynnik fundamentalny, pomoże firmom i instytucjom z sektora publicznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej stopniowo podnosić wydatki na IT, a wsparciem tych inwestycji będą fundusze unijne. Czynniki wzrostu oparte na trendach obejmują cloud computing, a także konieczność zwiększenia wydajności oraz doskonałości operacyjnej i strategicznej. Gwałtownie rosnące ilości danych podnoszą zapotrzebowanie na szybsze bezprzewodowe sieci telekomunikacyjne. Solidne bilanse spółek (niskie zadłużenie/spory nadmiar gotówki) i konieczność poprawienia pozycji rynkowej w środowisku dynamicznie zmieniających się technologii zwiększą natomiast aktywność na rynku fuzji i przejęć - dodaje Lion.

Analitycy twierdzą też, że obok kluczowego czynnika fundamentalnego, jakim jest konwergencja UE, pojawił się szereg trendów rynkowych, które powinny wspierać rozwój branży IT nawet w niesprzyjającym środowisku. Czynnikiem stojącym za większością tych trendów są mobilność i elastyczność połączone z obniżaniem kosztów i podnoszeniem wydajności.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy