Boni rozmawiał z komisarzem UE o polskiej informatyzacji

16-05-2012, 09:31

Rząd walczy o unijne pieniądze na informatyzację. Boni przedstawił w Brukseli działania polskiego rządu w tym obszarze, mają powstać plany naprawcze, a w czerwcu może zostać wydana decyzja Komisji Europejskiej w sprawie odwieszenia zamrożonych płatności środków unijnych.

Minister Michał Boni spotkał się z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, aby omówić kwestie polskiej informatyzacji. Jak pisaliśmy wcześniej, część unijnych środków na ten cel może przepaść z powodu ciągłych opóźnień i afer. To poważny problem, bo brak sprawnej e-administracji oznacza nie tylko brak wygód dla obywateli, ale także ciągłe utrudnienia dla przedsiębiorców.

Boni przedstawił w Brukseli działania polskiego rządu podejmowane w obszarze informatyzacji i wspomniał o wydanym ostatnio raporcie "Państwo 2.0 – nowy start dla e-administracji".

Czytaj: E-skrzynka podawcza w każdym urzędzie i inne nowości w informatyzacji

Do końca maja Polska ma przedstawić Komisji Europejskiej plan naprawczy dotyczący opisanych tam kwestii. W oparciu o ten plan Polska i Komisja powołają wspólny Zespół Zadaniowy, który oceni zaproponowane narzędzia. Według MAC to sytuacja wyjątkowa - takie zespoły powstają niezmiernie rzadko.

Równolegle z planem naprawczym powstanie także - i zostanie omówiony - nowy model zarządzania Centrum Projektów Informatycznych (CPI) i projektami zdrowotnymi. Przedstawiony zostanie także formalny plan naprawczy dotyczący projektu PL.id - wraz z założeniami funkcjonalności końcowej projektu nowego dowodu osobistego.

Przedstawiciele MAC twierdzą, że komisarz Hahn ze zrozumieniem i chęcią dialogu przyjął przejrzystość, z jaką minister Boni podchodzi do złożonego i trudnego problemu, jakim są projekty realizowane przez Polskę w ramach cyfryzacji. Obydwie strony chcą, aby do 20 czerwca wypracowane zostały podstawy do decyzji Komisji Europejskiej w sprawie odwieszenia zamrożonych płatności środków unijnych. 

Czytaj: (akt.) MAC i Państwo 2.0. Czy e-administracja teraz wystartuje?


Źródło: MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy