Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Biuro rachunkowe czy samodzielne rozliczanie jednoosobowej działalności gospodarczej?

26-05-2020, 16:18

Odejście z etatu i założenie własnej działalności gospodarczej to wielkie wyzwanie dla każdego świeżo upieczonego przedsiębiorcy. Musi się on mierzyć z wieloma nowymi wyzwaniami oraz podejmować szereg decyzji.

Jedną z kwestii, wymagających rozpatrzenia nawet jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia własnego biznesu, jest sprawa rozliczeń i księgowości dla firmy jednoosobowej. Sporo osób zastanawia się, czy zająć się rozliczeniami samodzielnie, czy lepiej zlecić je ekspertom z biura rachunkowego.

Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Nieco więcej na ich temat opowiemy poniżej.

usługi księgowe

Samodzielne rozliczanie firmy – czy warto?

Początki prowadzenia firmy wiążą się najczęściej z inwestowaniem sporych środków finansowych. W takich chwilach samodzielne rozliczanie przedsiębiorstwa brzmi bardzo kusząco. Co zyskujemy?

Przede wszystkim obniżamy koszty stałe. W pierwszych miesiącach prowadzenia firmy zazwyczaj rozliczenia nie są specjalnie skomplikowane i ograniczają się raptem do wprowadzenia kilku faktur. Nie jest to trudne i niemal każdy jest w stanie nauczyć się tego bez większego problemu. Warto co najwyższej na początku zasięgnąć porady u specjalisty, który doradzi, co i jak robić.

Dzięki temu uczymy się nowych zadań, wymiernie oszczędzamy i mamy stały wgląd w sytuację naszych rozliczeń.

Biuro rachunkowe – solidne wsparcie dla biznesu

Na samym początku prowadzenia firmy faktur jest niewiele, a samo rozliczanie jest niezmiernie proste, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z czasem jednak ilość dokumentów wzrasta, trzeba też wykonywać coraz bardziej skomplikowane zadania. Równocześnie zwiększa się ilość obowiązków służbowych dotyczących bezpośrednio prowadzenia biznesu. Wówczas wiele osób zaczyna szukać wsparcia profesjonalnych księgowych.

Gdzie szukać biura księgowego?

Jak znaleźć dobrego księgowego? Najprostsza i najbardziej naturalna droga, to oczywiście rozeznanie tematu wśród znajomych. Na pewno któryś z nich zna lub już współpracuje z księgowym i może polecić osobę godną zaufania. Bezpośrednie rekomendacje są najwygodniejszą opcją oraz pozwalają na znalezienie sprawdzonego księgowego w krótkim czasie.

Innym rozwiązaniem bywają portale, prezentujące ofertę różnych firm. Na przykład można sprawdzić biura rachunkowe na UslugiKsiegowe.pl, na której prezentują swoją ofertę księgowi z naszego rejonu, miasta lub nawet dzielnicy. Na tego typu portalach można przeczytać opinie i poznać dokładnie zakres usług, wybierając rozwiązanie w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb.

Zawsze można też sprawdzić fora tematyczne, wspierające przedsiębiorców i poznać opinie innych internautów. Każda dodatkowa informacja pomaga wybrać odpowiednie biuro księgowe.

Biuro księgowe – czy współpraca się opłaca?

Dlaczego warto współpracować z biurem księgowym? Przede wszystkim dlatego, że przynosi to zasadniczą oszczędność czasu, który można spożytkować na spotkania z klientami lub bezpośredni rozwój działalności.

W wielu przypadkach duża ilość faktur oraz rozmaite, mocno rozbudowane działania finansowe potrafią być trudne do rozliczenia i jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, łatwo popełnić błąd, którym bywa katastrofalny w skutkach.

Jeśli decydujemy się na współpracę z firmą księgową, wówczas zyskujemy olbrzymie doświadczenie specjalistów. Są oni w stanie lepiej i sprawniej rozliczyć naszą firmę, podpowiedzieć w trudnych sytuacjach oraz wesprzeć w planowaniu działań na przyszłość.

Warto też pamiętać, że księgowi mogą reprezentować przedsiębiorcę przed urzędami. Dzięki temu składają dla niego oświadczenia i wszystkie dokumenty, co przekłada się na gigantyczną oszczędność czasu. We własnej firmie może to oczywiście oznaczać też oszczędności finansowe.

Oczywiście podpisanie umowy z biurem księgowym wiąże się ze stałymi kosztami obsługi. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż dzięki oddaniu rozliczeń w ręce specjalistów oszczędzamy czas, który możemy poświęcić na pracę zawodową, generującą dodatkowe zyski. Może się więc okazać, że zlecenie księgowości po prostu się opłaci, również pod względem finansów.

Biura księgowe czy samodzielne rozliczenia?

Specyfika każdej branży jest inna. Z tego względu często trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej rozliczać się samemu, czy oddać prowadzenie rachunków do biura księgowego.

Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a dopiero później podjąć decyzję, która pozwoli na optymalny rozwój przedsiębiorstwa w przyszłości.


Więcej w tym temacie:
Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag usługi księgowetag biuro rachunkowe