Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Biura Intela i detalistów pod lupą inspektorów

13-02-2008, 10:59

Biura Intela i detalistów sprzedających komputery PC niespodziewanie odwiedzili wczoraj kontrolerzy Komisji Europejskiej. Szukali oni dowodów na monopolistyczne działania firmy Intel. Komisja Europejska potwierdziła, że takie niezapowiedziane inspekcje miały miejsce.

robot sprzątający

reklama


Jak wyjaśniła Komisja, istnieją powody aby sądzić, że firma Intel wykorzystywała swoją dominującą pozycję w sposób niezgodny z europejskim prawem. W komunikacie na ten temat uwypuklono jednak, że inspekcje są pierwszym krokiem w postępowaniach i w tej chwili Komisja nie chce przesądzać o tym, czy Intel rzeczywiście stosował praktyki monopolistyczne.

Rzecznik Intela Chuck Mulloy potwierdził, że inspekcje miały miejsce w biurach firmy w Monachium. Dodał, że Intel jak zwykle będzie współpracował z przedstawicielami władz.

Inspekcje potwierdzili również rzecznicy dwóch detalistów – DSG oraz Media Markt-Saturn. Komisja Europejska podejrzewa, iż firmy te w sposób niedozwolony współpracowały z Intelem.

Skargę przeciwko Intelowi już w 2000 roku wniosła firma AMD będąca jego głównym, ale jednak znacznie mniejszym rywalem. Pierwsze śledztwo zakończono w roku 2002, ale z braku dowodów nie doszło wtedy do żadnych oskarżeń. Potem w lipcu 2005 roku głośno było o nalocie inspektorów europejskiego urzędu antymonopolowego na biura Intela.

Kolejną skargę AMD złożył w lipcu 2006 roku oskarżając rywala o podpisanie podejrzanego porozumienia z siecią sklepów Media Markt. Intel miał według AMD płacić lub dawać znaczące rabaty producentom i dystrybutorom sprzętu za stosowanie i sprzedawanie układów jego produkcji.

W lipcu bieżącego roku KE oficjalnie zarzuciła firmie Intel działania monopolistyczne i wysłała do niego tzw. zastrzeżenia pisemne (ang. statement of objection). Pismo zawierało zarzuty stawiane przez KE i było poleceniem zaprzestania stosowania określonych praktyk.

Sonda
Czy dominująca pozycja Intela może być zagrożeniem dla rynku?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Komisja Europejska podkreśliła, że nie da się określić kiedy bieżące dochodzenie zostanie zakończone. Najbliższy znany i związany z nim termin to 11-12 marca. W tych dniach przedstawiciele Intela zostaną przesłuchani w Brukseli i odpowiedzą na stawiane firmie zarzuty.

Intel ma problemy nie tylko w Europie. W przeszłości amerykańska komisja handlu – FTC – prowadziła przeciwko niemu dochodzenia. Pierwsze zakończono w roku 2003, bez negatywnych konsekwencji dla Intela. Potem wszczęto kolejne dochodzenie. Proces w tej sprawie odbędzie się w tym roku. Intelowi grożą też procesy na innych kontynentach.

Komisja Europejska może na firmę nałożyć karę w wysokości 10% rocznych przychodów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E