Komisja Europejska (KE) oficjalnie zarzuciła firmie Intel działania monopolistyczne. Regulator uważa, że czołowy producent procesorów wywierał naciski na producentów sprzętu, aby ci sprzedawali komputery z jego podzespołami.
reklama
Rzecznik KE Ton Van Lierop potwierdził dla agencji Reuters, że do Intela zostały wysłane tzw. zastrzeżenia pisemne (ang. statement of objection). Takie pismo zawiera zarzuty stawiane przez KE i jest poleceniem zaprzestania stosowania określonych praktyk. Najczęściej zastrzeżenia pisemne są wstępem do nałożenia kary na firmę.
Treść pisma wysłanego do Intela nie została upubliczniona. Przedstawiciele Intela nie udzielili jeszcze komentarzy w tej sprawie.
Skargę przeciwko Intelowi już w 2000 roku wniosła firma AMD będąca jego głównym, ale jednak znacznie mniejszym rywalem. To rozpoczęło trwającą wiele lat serię dochodzeń. Pierwsze śledztwo zakończono w roku 2002, ale z braku dowodów nie doszło wtedy do żadnych oskarżeń. Potem w lipcu 2005 roku głośno było o nalocie inspektorów europejskiego urzędu antymonopolowego na biura Intela.
Kolejną skargę AMD złożył w lipcu 2006 roku oskarżając rywala o podpisanie podejrzanego porozumienia z siecią sklepów Media Markt. W styczniu bieżącego roku Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes - znana również ze sprawy przeciwko Microsoftowi - zapowiedziała, że KE dokładnie zbada, czy Intel nie płacił producentom i dystrybutorom sprzętu za stosowanie układów jego produkcji.
Podobne problemy Intel ma nie tylko w UE. Śledztwo przeciw temu producentowi prowadziła również amerykańska komisja handlu - FTC. Dochodzenie rozpoczęte w roku 2000 trwało 3 lata. Po jego zakończeniu komisja stwierdziła, że "tym razem" nie wyciągnie żadnych konsekwencji, ale potem w USA wszczęto kolejne dochodzenie i proces w tej sprawie odbędzie się w przyszłym roku. Intelowi grożą też procesy w Ameryce Południowej i innych częściach świata.
AMD - główny rywal intela - w lipcu poinformował o 13% wzroście w swoich przychodach, ale mimo to firma cały czas notuje straty. Mniejszemu producentowi udało się w 2006 roku przekroczyć próg 20% udziału w rynku, ale ta dobra passa została przerwana gdy Intel obniżył ceny na starsze modele procesorów i wprowadził do oferty nowe produkty. Już w marcu br. udział AMD w rynku procesorów spadł do 19% (dane Mercury Research).