BitMo - kolejny trojan wykradający bankowe kody jednorazowe z komórek

23-08-2013, 22:03

Jeżeli do potwierdzania transakcji używasz wciąż kodów z karty-zdrapki, spodziewaj się, że wcześniej czy później bank zaproponuje Ci zmianę narzędzia autoryzacji. Dobrze się zastanów, zanim wybierzesz kody SMS. Rodzina mobilnych trojanów wyspecjalizowanych w kradzieży takich kodów znów się powiększyła.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przed atakami typu man-in-the-mobile eksperci ostrzegają od września 2010 r. Wtedy to twórcy trojana Zeus umyślili stworzyć kompatybilną z nim aplikację na Symbiana i BlackBerry OS, z czasem pojawiły się też wersje na Windows Mobile i Androida. Idea była prosta: używając techniki man-in-the-browser, Zeus ma wykradać dane logowania do strony banku i wyświetlać swoim ofiarom komunikat nakłaniający do zainstalowania aplikacji mobilnej. Z kolei Zeus-in-the-Mobile, w skrócie ZitMo, ma przechwytywać wysyłane przez bank kody jednorazowe potrzebne do zautoryzowania transakcji (zob. Zeus ciska piorunami w klientów polskich banków).

Pomysł nie tylko wypalił, ale został też podchwycony przez twórców trojana SpyEye, który w tym samym mniej więcej czasie z dużym upodobaniem atakował polskich użytkowników. SpyEye-in-the-Mobile, czyli SpitMo, odkryto na Symbianie i Androidzie, komórkowy odpowiednik Zeusa prowadzi więc pod względem liczby platform, które może zainfekować.

Mobilne zagrożenie, fot. Shutterstock.com

W tym miejscu warto przypomnieć, że w maju 2011 r. doszło do wycieku kodu źródłowego Zeusa. Przyczyniło się to do powstania licznych, groźnych mutacji tego zagrożenia. Jedną z nich był Citadel, który - według RSA - również doczekał się mobilnej wersji, zwanej CitMo. W Dzienniku Internautów pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o szkodniku noszącym taką nazwę, był on jednak androidowym odpowiednikiem całkiem innego trojana, a konkretnie Carberpa.

Z czerwcowego raportu RSA możemy się dowiedzieć o kolejnym zagrożeniu stosującym technikę man-in-the-mobile. Chodzi o trojana Bugat (inaczej Cridex) wyspecjalizowanego w atakach na korporacyjne konta bankowe. Użytkownikowi, który odwiedza stronę banku na zainfekowanym komputerze, wyświetlany jest komunikat o konieczności pobrania aplikacji mobilnej, która pozwoli wykorzystywać szyfrowanie algorytmem AES. W rzeczywistości Bugat-in-the-Mobile, czyli BitMo, pomaga przestępcom pokonać ostatnią barierę procesu autoryzacji, przechwytując wysyłane przez bank jednorazowe kody SMS. Szkodnik potrafi przekazywać je do zdalnego serwera, ukrywając przed użytkownikiem swoją aktywność. Problem dotyczy urządzeń mobilnych z Androidem, BlackBerry OS i Symbianem.

Czy to koniec? Nie sądzę. W tej dziedzinie, jak w wielu innych, obowiązuje zasada „dostosuj się albo giń”. Rozwój bankowości internetowej zmusza przestępców do rozszerzania funkcjonalności trojanów o elementy mobilne. Ci, którzy tego nie zrobią, nie mają co liczyć na zyski, dlatego za jakiś czas pewnie znów usłyszymy o kolejnym zagrożeniu tego typu.


Źródło: RSA


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.