Bitcoin powstał w 2009 roku. Nie wiadomo kim jest jego twórca, znany jest jedynie jego pseudonim - Satoshi Nakamoto. Wymyślił on system, który motywuje nowych uczestników sieci do dodatkowego zabezpieczania jej. System cały czas rośnie, dołączają do niego nowi użytkownicy, którzy oddając moc obliczeniową zwiększają jego bezpieczeństwo.
reklama
Chociaż twórca zniknął, system świetnie działa dalej, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To jedyny system finansowy, który od początku istnienia, przez 8 lat działa nieprzerwanie.
Kryptowaluty stosowane są w praktyce jako jednostka rozliczeniowa, za którą można kupić niemal wszystko. Najczęściej jednak wykorzystywane są jako przechowywanie wartości. Szacuje się, że 80 proc. bitcoinów zachowywanych jest właśnie w tym celu. Ludzie je kupują i liczą na to, że ich wartość wzrośnie. Tylko 20 proc. bitcoinów jest używane jako przekazy pieniężne. Aż 40 proc. z transakcji na Filipiny jest realizowanych właśnie w tej kryptowalucie.
Nie ma lepszego międzynarodowego środka przekazywania wartości. Konkurencja, jak Western Union czy MoneyGram, pobiera nawet do 12 proc. prowizji. W bitcoinie taki przelew kosztuje grosze i odbywa się w ciągu sekundy. Jest to więc najlepszy wybór, jeśli chodzi o przekazy międzynarodowe.
Autor: Szczepan Bentyn, prezes Pracowni Nowych Technologii
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*