Biała lista - nowe obowiązki dla przedsiębiorców

24-07-2019, 14:14

Już od 1 września 2019 r. obowiązywać będzie rejestr podatników tzw biała lista podatników VAT. Będzie on zawierał dane o statusie podatnika podatku od towarów i usług oraz inne informacje o podatnikach. Podatnicy zostaną zobligowani do każdorazowego sprawdzenia, czy kontrahent widnieje w rejestrze jako czynny podatnik VAT oraz czy numer rachunku kontrahenta jest zgodny z danymi znajdującymi się w nowym rejestrze.

biała lista podatników vat

Co będzie zawierać Biała Lista Podatników?

Nowy rejestr zawierać będzie informacje o podatnikach podatku VAT, takie jak:

 • Nazwę firmy lub imię i nazwisko
 • Numer NIP (jeśli został nadany)
 • status podmiotu:
  • niezarejestrowanego lub wykreślonego z rejestru
  • zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, bądź zwolniony, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona
 • Numer REGON (jeśli został nadany)
 • Numer PESEL (jeśli podmiot go posiada)
 • Numer w KRS (jeśli został nadany)
 • Adres siedziby (w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną)
 • Adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres miejsca zamieszkania
 • Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery NIP lub numery PESEL
 • Imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL
 • Imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL
 • Daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnik VAT
 • Podstawę prawną rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnik VAT
 • Podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT
 • Numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

Sankcje

Jeżeli należność przekraczająca 15 000 zł zostanie przekazana na rachunek inny, niż ten znajdujący się na Białej Liście Podatników, wówczas wydatek zostanie wyłączony z kosztów uzyskania przychodów.

Poza tym nabywca zostanie objęty odpowiedzialnością solidarną za zaległości podatkowe dostawcy. Wspomniana odpowiedzialność solidarna będzie dotyczyła kwoty VAT za daną transakcję.

Opisywane sankcje będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku.

Jak uniknąć sankcji?

Sankcja nie zostanie zastosowana jeżeli w ciągu 3 dni od wykonania błędnego przelewu, podatnik zawiadomi o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta. Nie znajdzie ona zastosowanie także w przypadku, gdy do przelewu zastosowana zostanie metoda podzielonej płatności (tzw. split payment).

Wpływ na systemy informatyczne firm

Sprawdzanie danych znajdujących się w nowym rejestrze, podczas każdej transakcji, może okazać się kłopotliwe. Szczególnie w sytuacji gdy mamy wielu kontrahentów. Z tego względu warto zadbać o automatyzację opisywanego procesu i tym wyposażyć się w program firmy Hogart - Biała Lista.

Biała Lista wyposażony został w rozbudowane funkcjonalności i może w pełni zautomatyzować proces sprawdzania statusu VAT kontrahentów. W praktyce oznacza to więc, że program będzie automatycznie dokonywał cyklicznych weryfikacji bazy kontrahentów. Wynik wspomnianych weryfikacji zostanie zapisany w bazie danych i prezentowany w formie raportu.

Program Biała Lista jest rozwinięciem sprawdzonego programu Czynny Podatnik VAT. Jest w pełni zintegrowany z większością systemów ERP na rynku lub może funkcjonować jako samodzielna aplikacja.


Źródło: Artykuł partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćfot. Devire

  
znajdź w serwisie

RSS  kalkulator OC mfind
pozycjonowanie


Aplikacja InPost Mobile

zabawki dla dzieci

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
« strona główna  -  do góry ^
Serwisy specjalne: