Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Lato w pełni. Coraz więcej osób wyjeżdżających na wakacje korzysta z publicznych bezprzewodowych punktów dostępowych do łączenia się z internetem. Wi-Fi daje wiele korzyści, jak choćby niezależność od operatora telefonii komórkowej, niesie jednak ze sobą pewne ryzyko.

robot sprzątający

reklama


O zagrożeniach związanych z publicznymi sieciami Wi-Fi w przystępny sposób na łamach Encyklopedii Wirusów VirusList.pl pisze Christian Funk, analityk pracujący w niemieckim oddziale Kaspersky Lab.

Przykładowa strona logowania się do hotelowej sieci Wi-Fi
fot. Kaspersky Lab - Przykładowa strona logowania się do hotelowej sieci Wi-Fi
Sieci Wi-Fi są podatne na ataki man-in-the-middle, które pozwalają cyberprzestępcom na przechwycenie kanału komunikacyjnego i uzyskanie pełnego dostępu do przesyłanych informacji - ostrzega autor artykułu. Przygotowanie fałszywej strony logowania nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wszelkie poufne dane, które użytkownik wprowadzi po zalogowaniu się do sieci za pomocą takiej strony, mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców.

Gdy użytkownik loguje się na stronie punktu dostępowego kontrolowanego przez cyberprzestępcę, może stać się celem zyskującego coraz większą popularność ataku drive-by download. Polega on na takim zmodyfikowaniu strony WWW, aby przy jej otwieraniu na komputer użytkownika automatycznie pobierał się szkodliwy program. To, co będzie się działo później, jest ograniczone wyłącznie wyobraźnią i umiejętnościami cyberprzestępcy.

Innym sposobem przechwytywania informacji jest użycie specjalnych programów, zwanych snifferami. Wiele z nich posiada wbudowane funkcje służące do interpretowania danych zaszyfrowanych przy użyciu protokołu SSL. Oznacza to, że nawet bezpieczne połączenia nie gwarantują całkowitej ochrony.

Christian Funk tłumaczy, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa możemy korzystać z technologii VPN (Virtual Private Network) zapewniającej szyfrowanie i tunelowanie danych przesyłanych podczas korzystania z nieznanych sieci Wi-Fi. Jako alternatywę można także rozważyć dostęp do internetu przy użyciu telefonu komórkowego - UMTS pozwala na uzyskanie zadowalającej prędkości przy rozsądnych kosztach.

Nie należy też zapominać o instalacji oprogramowania zabezpieczającego, które oprócz standardowej funkcjonalności, jaką jest ochrona przed szkodliwymi programami, będzie zawierać zaporę sieciową oraz system zapobiegania włamaniom (HIPS - Host Intrusion Prevention System). Kolejnym czynnikiem wpływającym na ogólne bezpieczeństwo jest aktualizacja systemu operacyjnego i zainstalowanych w nim programów.

"W łańcuchu bezpieczeństwa nie możemy zapominać o najważniejszym, i często najsłabszym, jego ogniwie - użytkowniku. Musimy być świadomi tego, co robimy podczas korzystania z internetu. (...) Nieznane punkty dostępowe powinniśmy zawsze traktować z pewnym sceptycyzmem" - podkreśla w zakończeniu analityk.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E