Berlin: Piraci zdobędą mandaty?

22-08-2011, 06:47

4,5-proc. poparcie ma w tym momencie niemiecka Partia Piratów. To już tylko nieznacznie poniżej progu wyborczego. A za cztery tygodnie wybory dla parlamentu krajowego w Berlinie.

Wybory do niemieckiego parlamentu we wrześniu 2009 miały przynieść zmianę na scenie politycznej u naszych zachodnich sąsiadów. Sondaże wskazywały na możliwość przekroczenia przez Partię Piratów progu wyborczego i zdobycia ważnych mandatów. Apetyty były spore po wyborach do Parlamentu Europejskiego, jakie miały miejsce w tym samym roku, a w których dwa miejsca zdobyli szwedzcy piraci. Nadzieje te okazały się jednak płonne.

>> Czytaj także: Skonfiskowano serwery Partii Piratów

Piratenpartei ostatecznie zdobyła trochę ponad 845 tysięcy głosów, czyli miała poparcie rzędu 2 proc. Na mandat to nie wystarczyło, ale na dotację z budżetu federalnego w wysokości 720 tysięcy euro już tak. Pozwoliło to organizacji na dalszy rozwój. Za cztery tygodnie kolejna szansa na zdobycie mandatów - wybory do parlamentu Berlina. Partia jest bliska przekroczenia w sondażach 5-proc. progu wyborczego. Obecnie głosowanie na nią deklaruje 4,5 proc. ankietowanych. Tendencja jest jednak wzrostowa.

Sonda
Czy Facebook powinien wejść na giełdę?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Jeśli faktycznie tak się stanie, Piratenpartei zostanie pierwszą piracką organizacją mającą swoich członków w parlamencie lokalnym lub krajowym. Niemieccy przywódcy są ostrożnie optymistyczni. Balansowanie na krawędzi progu wyborczego nie jest gwarancją jego przekroczenia. Poza tym nierzadko tak już bywało, że sondaże sobie, a wyniki wyborów sobie.

Wyrażają oni zadowolenie, że do mieszkańców niemieckiej stolicy przemawiają apele o więcej demokracji, przejrzystości i uczestnictwa. Dodają, że rośnie poczucie, iż głos oddany na Partię Piratów nie będzie głosem straconym. A tego najczęściej obawiają się wyborcy, gdy na scenie politycznej pojawiają się nowe twory.

Wybory 18 września.

>> Czytaj także: Niemieccy piraci rosną w siłę


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930