Benefity w branży IT

21-08-2018, 20:11

Na co (oprócz wysokich zarobków) może jeszcze liczyć pracownik branży IT? Dowiemy się tego z  tegorocznego raportu płacowego, który zawiera informacje o wynagrodzeniach 10 678 pracowników zatrudnionych w tej branży na 102 stanowiskach.

Raport płacowy dla branży IT powstaly na podstawie badań przeprowadzanych od stycznia do maja 2018 poza danymi o wynagrodzeniach zawiera również informacje o świadczeniach dodatkowych. W badaniu uwzględniono sytuacje, w których firma oferuje swoim pracownikom benefity, niezależnie od tego czy pracownik z nich korzysta oraz takie, w których pracodawca nie finansuje benefitów, ale zapewnia lepszą ofertę niż dostępna na rynku dla klienta indywidualnego.

W raporcie znajdują się dane o 16 benefitach: praca zdalna, elastyczny czas pracy, samochód służbowy, dojazd do pracy, szkolenia zawodowe, szkolenia językowe, dopłaty do nauki, dodatkowa opieka medyczna, bony towarowe/karty przedpłacone, pożyczki preferencyjne, dopłaty do wyżywienia/stołówka firmowa, zajęcia sportowo-rekreacyjne, dodatkowy płatny urlop, akcje pracownicze, dodatkowy program emerytalny, polisa na życie. Każde z wymienionych świadczeń dodatkowych jest oferowane w firmach informatycznych. Firmy te najczęściej (95% firm) oferują dodatkową opiekę medyczną oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, a najrzadziej (1% firm) dodatkowy program emerytalny. 

Świadczenia dodatkowe w branży IT

świadczenie dodatkowe

procent firm

dodatkowa opieka medyczna

95%

zajęcia sportowo-rekreacyjne

95%

szkolenia zawodowe

94%

praca zdalna

90%

elastyczny czas pracy

88%

szkolenia językowe

86%

polisa na życie

73%

dopłaty do nauki

67%

bony towarowe/karty przedpłacone

44%

samochód służbowy

27%

dopłaty do wyżywienia/stołówka firmowa

35%

akcje pracownicze

12%

pożyczki preferencyjne

11%

dodatkowy płatny urlop

11%

dojazd do pracy

2%

dodatkowy program emerytalny

1%

Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2018

Nietypowe świadczenia dodatkowe występujące w branży IT

Wsparcie finansowe w przypadku narodzin dziecka czy z okazji ślubu nie jest zaskakujące, ale istnieją firmy w branży IT, które oferują wsparcie finansowe również w przypadku zakupu mieszkania czy obrony tytułu na uczelni wyższej. Wyjazdy integracyjne czy „wczasy pod gruszą” pojawiają się w wielu firmach, w branży IT również występują, jednak wyjazdy są organizowane w bardziej atrakcyjne miejsca (np. na egzotyczne wyspy). Stołówka firmowa i dopłaty do obiadów występują w wielu firmach, natomiast w branży IT pojawiają się dodatkowo darmowe śniadania, przekąski (np. owoce z ekologicznych upraw) i napoje (np. kilka gatunków herbat i kaw, ale też klika rodzajów mleka). W wielu firmach znajdują się siłownie czy pokoje relaksu, lecz firmy IT idą o krok dalej i dodatkowo proponują np. masaże czy zajęcia poświęcone dbaniu o kręgosłup na miejscu w biurze.

źródło: wynagrodzenia.pl


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31