Będzie rewolucja w nauczaniu w wielkopolskich szkołach?

20-03-2012, 19:30

Blisko 10 tys. uczniów i ponad tysiąc nauczycieli weźmie udział w programie "eSzkoła - Moja Wielkopolska". W szkołach mają pojawić się tablety, komputery i specjalna sieć do e-learningu. Realizacja projektu, który zakończy się w 2014 roku, ma kosztować 28 mln złotych.

"eSzkoła - Moja Wielkopolska" to innowacyjny projekt edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli ze 105 szkół ze wszystkich powiatów Wielkopolski. W porozumieniu ze starostami, wójtami i burmistrzami wybrano 70 gimnazjów i 35 liceów ogólnokształcących. Organizatorzy zaznaczają, że w ten sposób programem zostanie objęta co dziesiąta szkoła w Polsce.

- Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt nie zmieni polskiego systemu edukacji tu i teraz, natychmiast. Zależy nam na doprowadzeniu do sytuacji, w której pomiędzy uczniem a nauczycielem powstanie relacja symetryczna. Bo uczeń, idąc do szkoły, nie chce już tylko przekazania wiedzy. On chce wiedzieć, co zrobić, jakie osiągać cele na podstawie wiedzy, którą sam potrafi zdobyć. Jeśli nie doprowadzimy do relacji partnerskich w szkole, zdolni uczniowie coraz częściej będą uciekać do swojej internetowej niszy - mówi prof. Stanisław Dylak, kierownik projektu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Głównym celem projektu ma być przybliżenie polskiej edukacji do standardów zachodnich, wdrożenie do 2014 roku nauki metodą projektową oraz korzystanie na lekcjach z tabletów, tablic interaktywnych i komputerów w wielkopolskich szkołach.

Czytaj też: E-podręczniki będą dopuszczalne, ale już nie obowiązkowe

W ramach projektu w ponad 30 miejscach w Wielkopolsce będą odbywać się transmisje wykładów prowadzonych m.in. przez pracowników UAM. Prelekcje miałyby odbywać się po zajęciach lekcyjnych, dlatego udział braliby w nich tylko zainteresowani uczniowie. Mają pojawić się m.in. tematy o języku i jego znaczeniu w budowaniu wiedzy, filozofii, fizyki, o nieformalnym nauczaniu nauk przyrodniczych czy gazie łupkowym. Niewykluczone też, że uczniowie będą mogli posłuchać wykładu o granicy między wiarą a poznaniem ze znanym dziennikarzem.

W projekcie bierze udział ponad 100 szkół, a miejsc do transmisji będzie nieco ponad 30, dlatego powstaje pewien problem techniczny. Nie wiadomo, czy wykłady będą następnie dostępne w internecie. Wykłady będą później dostępne na dyskach, ale nie ma obecnie o tym zapisu w projekcie - mówi Dylak.

Każdy z 9450 uczniów uczestniczących w programie, będzie mógł wziąć udział w 60 godzinach pozalekcyjnych zajęć oraz 40 godzinach zajęć stacjonarnych i e-learningowych. Kilkadziesiąt godzin szkoleń odbędą także nauczyciele. Po realizacji projektu uczeń ma z niego wyjść jako twórczy, potrafiący pracować w grupie i umiejący wyznaczać sobie cel człowiek - mówi Joanna Ganowicz, zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt "eSzkoła - Moja Wielkopolska" w 85 proc. finansowany jest z Programu Operacyjnego 9.1 ze środków Unii Europejskiej. Resztę, czyli 15 proc. dołoży budżet państwa. Łącznie koszty wyniosą 28 mln złotych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031