Będzie nauczanie programowania w szkołach od najmłodszych klas... i dobrze!

22-12-2015, 15:45

W czasie wakacji pisaliśmy o ambitnym projekcie zmian w nauczaniu informatyki. Ten projekt będzie realizowany, a chodzi o nauczanie programowania od najmłodszych klas... i nie tylko o to!

W lipcu tego roku Dziennik Internautów pisał o ambitnych i obiecujących planach dotyczących nauczania informatyki. Rada ds. Informatyzacji Edukacji - przygotowała projekt zmian w podstawie programowej nauczania informatyki. Ogłoszono konsultacje tego projektu. Nowa podstawa ma wymagać m.in. wizualnego programowania prostych sytuacji lub historyjek według pomysłów własnych i pomysłów opracowanych wspólnie z innymi uczniami.

Głównym celem projektowanych zmian jest wprowadzenie powszechnego nauczania programowania, które staje się kompetencją kluczową XXI wieku, do edukacji formalnej już od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do klasy maturalnej - ogłosiło MEN, gdy rozpoczynano konsultacje. 

Programowanie... ale nie tylko

Dziennik Internautów od razu po wyborach chciał wiedzieć, czy pomysł ten nie zostanie porzucony. W listopadzie Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało nas, że konsultacje zostały zakończone i zespół roboczy Rady przeanalizował je. Nowe szefostwo MEN miało poznać projekt po zakończeniu tych prac. 

Dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że pozostaje przy zapowiedzi nauki programowania dla uczniów. Mówiono o tym na dzisiejszej konferencji z udziałem minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej.

Obecny na konferencji był również prof. Maciej Sysło (na zdj. pierwszy z lewej). Profesor jest wiodącym autorem zmian. Publikowaliśmy wywiad, w którym wyjaśniał on jedną istotną rzecz. Możemy uczyć programowania, ale tak naprawdę w projekcie chodzi o coś więcej. Radzimy wam przeczytać wywiad pt. Trzeba uczyć dzieci programowania, ale nie można na tym skończyć.

Konferencja MEN

- Nasze dzieci nie mają czasu czekać na te zmiany. Nasz system edukacji nie powinien przeoczyć tego światowego trendu. Zwłaszcza, że nauczanie informatyki ma w naszym kraju wieloletnią tradycję. Chcemy, by ta propozycja całą falą została wprowadzona na wszystkich poziomach edukacyjnych i we wszystkich klasach. Dzieci nam nie wybaczą, jeśli będziemy ospali i opóźniali wprowadzenie do szkół nowoczesnych technologii - mówił prof. Sysło.

- Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze – mówiła minister edukacji Anna Zalewska.

Co więcej, Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie skoordynowane działania m.in. na rzecz kształcenia kadry nauczycielskiej, która wdroży nauczanie programowania w szkołach. Planowane jest również podjęcie działań, które mają zapewnić szkołom szerokopasmowy internet.

W większości rozwiniętych i rozwijających się krajów podjęto prace mające na celu włączenie nauczania informatyki (computer science), w tym nauki programowania, do kanonu kształcenia wszystkich uczniów od najmłodszych lat.

Aktualna podstawa programowa do nauczania informatyki jest po prostu archaiczna. Przewiduje ona przykładowo, że uczeń w klasach IV-VI "komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych" albo "komunikuje się za pomocą poczty elektronicznej, stosując podstawowe zasady netykiety". Oczywiście nie są to złe umiejętności, ale w drugiej dekadzie XXI wieku można wymagać od systemu edukacji bardziej ambitnego podejścia do nauczania informatyki.

Poniżej nagranie z konferencji. Radzimy też przeczytać nasz wcześniejszy tekst o propozycji zmian oraz wywiad z prof. Sysło.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy