Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Będzie można powielać utwory nieznanych autorów

GazetaPrawna.pl 28-09-2010, 12:57

Ustalenie szczegółowych zasad związanych z korzystaniem z książek, filmów, fotografii bądź utworów muzycznych anonimowych autorów to główny cel polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku. Dzięki nowym regulacjom wybitne i unikatowe utwory nie będą dłużej zalegać zakurzone na półkach archiwów, lecz zostaną upublicznione.

robot sprzątający

reklama


Zgodnie z opinią Związku Telewizji Kablowych zanim osierocone dzieło zostanie upublicznione i rozpowszechnione, należy podjąć próbę poinformowania o tym zaginionego artysty. Poszukiwanie autora powinno polegać na kilkukrotnym podaniu ogłoszenia do najbardziej poczytnego dziennika oraz na internetowej stronie Ministerstwa Kultury. Ogłoszenia powinny być publikowane w odstępach trwających około 90 dni. Dzieło zostanie definitywnie uznane za porzucone po upływie trzech miesięcy od momentu ukazania się ostatniego ogłoszenia.

Nie tylko biblioteki

Większość organizacji, które zabrały głos w sprawie, była zdania, iż dzieła osierocone powinny trafić do obiegu komercyjnego. To znaczy, że utwory te nie powinny być dostępne jedynie w bibliotekach bądź państwowych archiwach, a trafić do obiegu handlowego. W tym momencie pojawia się jednak problem licencji na korzystanie z takiego dzieła. Zgodnie z opinią Polskiej Książki udzielaniem licencji powinny zajmować się organizacje zbiorowego zarządzania, czyli tak jak dzieje się to dziś w wypadku utworów o jasnej sytuacji prawnej. Wówczas taka organizacja pobierałaby z tego tytułu opłaty, przechowywałaby je i ewentualnie wypłacałaby w momencie pojawienia się uprawnionego autora książki bądź utworu muzycznego. Takie rozwiązanie budzi jednak kontrowersje.

Raczej z licencją

Według Polskiego Radia uzależnienie możliwości korzystania z takich dzieł od organizacji zbiorowego zarządzania może doprowadzić do sytuacji, gdy organizacje te zaczną ze sobą konkurować. Co gorsza, mogą one jednocześnie nadużywać pozycji dominującej oraz łamać zasady uczciwej konkurencji. Według Polskiego Radia porzucone utwory należy więc udostępniać w oparciu o ograniczoną licencję ustawową.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Prawo autorskie: Będzie można powielać utwory nieznanych autorów

Iwona Aleksandrzak

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E