Będzie ekran wyboru przeglądarki w Windows

16-12-2009, 13:16

Decyzja, która zobowiązuje Microsoft do umożliwienia klientom zainstalowania innej niż IE przeglądarki, została przyjęta przez Komisję Europejską. Dzięki temu w Windowsie XP, Vista i 7 pojawi się ekran wyboru przeglądarki. Z tej okazji firma Opera Software odtrąbiła "zwycięstwo użytkowników".

Propozycja wprowadzenia do Windowsa ekranu wyboru przeglądarki została przedstawiona przez Microsoft w lipcu br. Potem Komisja Europejska prosiła o opinie w tej sprawie i dopracowywano szczegóły.

>>> Czytaj: Microsoft i wybór przeglądarki - KE poprosi o opinie

Dziś przyjęto decyzję, która zobowiązuje firmę z Redmond do wprowadzenia tego rozwiązania. Microsoft na pięć lat wprowadzi ekran wyboru przeglądarki do systemów Windows XP, Windows Vista i Windows 7. Ekran ten zostanie dostarczony przez Windows Update i będzie widoczny tylko dla klientów z Europy.

Ekran wyboru ma umożliwić świadomy, niczym nie sugerowany wybór przeglądarki. Użytkownik będzie mógł dzięki niemu zdobyć podstawowe informacje o produktach alternatywnych dla IE.

Firma z Redmond ma też zapewnić producentom komputerów możliwość instalowania alternatywnych przeglądarek na komputerach z systemem Windows i możliwość wyłączenia Internet Explorera. W związku z tymi zobowiązaniami Komisja Europejska zakończyła dwuletnie dochodzenie dotyczące wykorzystania przez Microsoft dominującej pozycji na rynku poprzez pakietowanie Internet Explorera z systemem operacyjnym Windows.

>> czytaj też: Przed świętami załataj IE

- To jest zwycięstwo na rzecz przyszłości sieci. Ta decyzja oznacza także świętowanie otwartych standardów internetowych, które są istotnym składnikiem innowacji w internecie – powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opera Software, firmy która złożyła skargę antymonopolową na Microsoft. – Opera jest od długiego czasu w pierwszej linii walki o standardy internetowe, dzięki którym ludzie mają równy dostęp do sieci wszędzie, o każdej porze i na każdym urządzeniu. Rezultat dochodzenia Unii Europejskiej jest w naszych oczach uhonorowaniem naszej misji.

Co więcej, w lipcu 2009 Microsoft zaproponował ujawnienie informacji, które pozwolą na zwiększenie interoperacyjności produktów Microsoftu (m.in. Windows Server, Office, Exchange i SharePoint) z produktami firm trzecich. Dziś Microsoft opublikował ulepszoną wersję dokumentów związanych z tą propozycją.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy