Bardziej niż cyberprzestępców firmy boją się tylko wysokich podatków i utraty klientów

20-08-2013, 16:01

W rankingu zagrożeń dla biznesu cyberprzestępczość wyprzedziła m.in. inflację, zbyt rygorystyczne regulacje prawne oraz rosnące ceny materiałów produkcyjnych.

Możemy się tego dowiedzieć z raportu Lloyd's Risk Index 2013. Ten swoisty awans to efekt nagłośnienia wielu groźnych ataków w sieci, których dopuścili się przestępcy wobec największych i najbardziej liczących się organizacji na świecie - tłumaczy Cezary Piekarski z Deloitte. Efekt? Zamiast tworzyć nowe miejsca pracy i rozwijać innowacyjność przedsiębiorcy wydają coraz więcej pieniędzy na systemy ochrony danych. Według firmy analitycznej Gartner w ubiegłym roku na całym świecie przeznaczono na ten cel 60 mld dolarów, a za trzy lata będzie to już o 26 mld więcej.

Sejf na stosie złotych monet, fot. Shutterstock.com
Sejf na stosie złotych monet, fot. Shutterstock.com

Coraz większe są też straty firm, które doświadczają cyberataków. Z opracowania Ponemon Institute (przywołanego w raporcie firmy Lloyd's) wynika, że co roku przedsiębiorcy tracą z tego tytułu średnio 8,9 mln dolarów. Rekordzistę cyberatak kosztował aż 46 mln dolarów. Badanie objęło 56 organizacji.

W ocenie specjalistów z firmy Check Point całkowita wartość kosztów, jakie w wyniku ataków ponieśli polscy przedsiębiorcy w 2012 roku, mogła sięgnąć 100 mln zł. Na celowniku cyberprzestępców znalazły się nie tylko duże korporacje, ale też małe i średnie firmy. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku miało być inaczej.

Jak wynika z badania Mobile Security Survey, przeprowadzonego przez Check Point wśród 800 specjalistów branży IT, najsłabszym punktem bezpieczeństwa firmowych sieci stają się urządzenia mobilne. Przy wypełnianiu obowiązków zawodowych pracownicy coraz częściej korzystają bowiem z własnych smartfonów lub tabletów. Trend ten nosi nazwę BYOD (bring your own device - przynieś swoje urządzenie) i jest już zjawiskiem globalnym.

Tylko na przestrzeni ostatniego roku liczba firm, które przyznają się do przechowywania wrażliwych danych na mobilnych urządzeniach pracowniczych, zwiększyła się z 47% do 53%. Jednocześnie do 93% wzrosła liczba pracowników, którzy łączą się z firmową siecią za pomocą takich właśnie urządzeń. Niestety większość przedsiębiorstw ma poważne problemy z wdrożeniem polityki bezpieczeństwa dotyczącej BYOD.


Źródło: Deloitte, Check Point
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31