Bądź zorganizowany jak startup. Zadbaj o siebie lepiej niż o firmę

11-09-2012, 15:28

Chcesz odnosić w życiu sukcesy? Zacznij traktować siebie jak firmę, która ma przychody i wydatki, a także przemyślany biznesplan.

Gdy w 1997 roku Steve Jobs wrócił do firmy Apple przeżywającej wtedy kryzys, zapewnił stanowczo, że pracownicy wykonują świetnie swoje zadania. Problem w tym, że były to czynności kompletnie nieprzydatne dla rozwoju koncernu. Dobry plan w połączeniu z odpowiednimi zasobami, zdołał zmienić bliską upadku firmę w jedno z najdroższych przedsiębiorstw na świecie.

Zaskakująco wiele czynników, które decydują o sukcesie firmy, zaważyć może również o udanym życiu jednostki. Jeśli pomyślimy o sobie, jak o małym przedsiębiorstwie, które ma dostępne pewne zasoby, a także musi się utrzymać na rynku, zdecydowanie łatwiej będzie nam wykorzystywać te możliwości. 

Porównanie osoby do całej firmy jest oczywiście umowne i nie zawsze się sprawdza. Celem większości przedsiębiorstw jest na przykład generowanie możliwie największych zysków, co wcale nie musi być główną motywacją dla pojedynczego człowieka. Poniżej znajdziecie jednak kilka przykładów, gdy pewna zmiana perspektywy może nam pomóc w zarządzaniu własnymi zasobami.

Miej swój biznesplan

Znacie firmę, która dobrze funkcjonuje, a nie ma na siebie praktycznie żadnego pomysłu? Nie wie, czym się zajmuje, jakie dobra chce tworzyć w przyszłości? Takich firm nie ma, bo po prostu nie zdołałyby się one utrzymać na rynku. 

Większość ludzi, aby żyć i rozwijać się, również musi zarabiać. Jeśli jesteście jeszcze młodzi i tylko się uczycie, przypominacie raczej startup - firmę we wczesnej fazie rozwoju, która jeszcze nie generuje dużych przychodów i najczęściej jest finansowana z zewnętrznych źródeł.

Nawet startup musi mieć jednak wizję swojej przyszłości, by inwestorzy zechcieli go wesprzeć finansowo. Choć rodzice nie żądają od dzieci biznesplanów, faza zalążkowa prędzej czy później się kończy. Jeśli startup źle wykorzystał ten czas, nie będzie miał szans w zetknięciu z brutalnym rynkiem. 

Dostępne są różne modele biznesowe. W życiu też możecie eksperymentować, korzystając z wiedzy innych bądź sprawdzonych sposobów na zarabianie. Ważne jest po prostu, by jakiś model mieć. Jeśli jeszcze go nie wymyśliliście, pracujcie nad tym.

Ćwicz skupienie 

SkupienieFirma, która produkuje ubrania, zwykle nie zajmuje się również wytwarzaniem samochodów. To by było bardzo dziwne i wywoływało strach wśród inwestorów. Tym bardziej jeden człowiek po prostu nie ma wystarczającej ilości zasobów (głównie czasu), by rozwijać się w zbyt wielu kierunkach.

Gdy już osiągniecie sukces w jakiejś branży, rzeczywiście możecie się pokusić o wkroczenie do kolejnej. Apple nie poprzestało na komputerach, zdecydowało się również zbudować odtwarzacz MP3, telefon czy tablet. Nie stało się to jednak od razu. Właśnie ze względu na tworzenie zbyt wielu urządzeń jednocześnie we wczesnej fazie firma o mało nie zbankrutowała. 

Jeśli również masz ograniczoną ilość zasobów (mało czasu lub niewiele pieniędzy), skup się na jednym zagadnieniu. Dzięki temu szybciej sprawdzisz, czy rzeczywiście jest to opłacalne, a jeśli tak, łatwiej zgłębisz jeden temat niż kilka w tym samym czasie.

Czytaj także: 9 sposobów na więcej wolnego czasu

Całość rozumieć można również w innym wymiarze. Gdy jesteś tylko jedną osobą, pojedyncze 24 godziny na dobę to naprawdę niedużo. Zarządzanie tym czasem i rezygnowanie z mniej ważnych zadań jest niezwykle ważne.

Planuj budżet 

Firma, która wydaje więcej, niż zarabia, nie będzie dobrze prosperowała. Ty również nie masz szans na odpowiedni rozwój, jeśli wciąż znajdujesz się "pod kreską". Nawet niewielkie przedsiębiorstwa planują wydatki i szacują, ile mogą zarobić w najbliższym czasie. Nie robią tego z nudów. Po prostu chcą funkcjonować sprawniej.

Mniej więcej tego samego chce każdy człowiek, choć z pewnością nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wyrób sobie nawyk zapisywania wydatków i przychodów, zapisuj tego typu rzeczy na kartce papieru bądź w arkuszu kalkulacyjnym. Dostępnych jest również wiele narzędzi mobilnych oraz dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej, które zmotywują do regularnego monitorowania wydatków.

Mając większą kontrolę nad finansami, z pewnością będziesz o wiele spokojniejszy bądź wcześniej dostrzeżesz ewentualne trudności. Znacznie ułatwi to również planowanie dalszych działań.

Pamiętaj o innowacjach

StartupWiększość firm skupia się przede wszystkim na wytwarzaniu konkretnych produktów bądź oferowaniu usług. Jednostki działają bardzo podobnie: programiści piszą kod, fryzjerki zajmują się odpowiednim układaniem fryzur.

Tym, o czym jednak zapomina wielu ludzi, ale na pewno nie większe firmy, są różnego rodzaju innowacje. Każde duże przedsiębiorstwo przeznacza część zasobów na rozwój swojego know-how, badania rynku, przygotowywanie nowych produktów czy rozwijanie bazy kontrahentów. Są to działania, które często nie generują bezpośrednich przychodów, jednak przekładają się na zyski w dłuższej perspektywie.

W tym przypadku również powinieneś powielać ten model. Przynajmniej część swojego czasu poświęcaj na naukę i wymyślanie nowych produktów, ale również przyglądanie się temu, jakie umiejętności są najbardziej cenione. Szczególnie jeśli "jesteś startupem", powinieneś się skoncentrować na przyswajaniu takiej wiedzy, która w przyszłości pozwoli Ci na bezproblemowe zarabianie. Również sieć wartościowych kontaktów (np. zdobytych na studiach) często okazuje się nieoceniona. W skrócie: nie spędzaj całego dnia na pracy, ale znajdź również czas na rozwijanie siebie. 

Wydawaj mądrze i odkładaj

Gdyby firma zafundowała swoim wszystkim pracownikom drogie telefony i samochody, a także pozwalała pracować tylko kilka godzin w ciągu dnia, prawdopodobnie nie miałaby przed sobą świetlanej przyszłości. W przypadku kilku przedsiębiorstw byłoby to właściwie możliwe, jednak w większości zdecydowanie nie. 

Tak samo część ludzi może sobie pozwolić na najdroższe gadżety i mniej pracy, nie tracąc przy tym stabilności finansowej. Jeśli jednak posiadasz niewiele zasobów finansowych, tutaj też staraj się postępować jak mądry szef niewielkiej firmy: nie rozpieszczaj pracowników (siebie). Bycie nadmiernie surowym oczywiście również nie jest wskazane. 

Jeśli już uda Ci się wygenerować pewne nadwyżki finansowe, po raz kolejny pomyśl, co zrobiłby mądry szef. Wydał na przyjemności i zbędne gadżety do firmy czy może zainwestował w dodatkową wiedzę bądź odłożył pieniądze na trudniejsze czasy? Postępuj mądrze.

Analogii jest więcej

Umiejętność obiektywnego monitorowania i oceniania własnych wyników można oczywiście osiągnąć na różne sposoby. Zastanów się na przykład, co poradziłbyś znajomemu, który ma problem identyczny jak Ty. Następnie pomyśl, jak przekonałbyś tę osobę, gdyby zaczęła marudzić i nie chciała realizować Twojej porady. Zdobędziesz gotowe instrukcje do działania.

Sonda
Łatwiej oceniać swoje działania z perspektywy?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Wielu właścicieli firm to ludzie sukcesu. Najczęściej powodzenie w życiu zawdzięczają oni jednak właśnie temu, że byli w stanie przenieść swoją własną dyscyplinę, umiejętność planowania oraz przewidywania również na grunt korporacji. 

Spoglądanie z pewnej perspektywy na własną osobę (np. jako firmę, która ma ograniczoną ilość zasobów - czasu czy pieniędzy), pozwoli lepiej dostrzec i wykorzystywać dostępne możliwości. Zamiast po prostu egzystować, stajemy się nagle jednostką, której działania są częścią przemyślanego planu, mającego doprowadzić do konkretnego celu - nie zawsze finansowego.

Czytaj także: Jak pracować więcej i się nie wypalić?


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930