Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Badanie nieniszczące NDT - na czym polega i kiedy się je stosuje?

23-02-2023, 09:26

Badania nieniszczące (NDT) to rodzaj analizy materiałów, komponentów i systemów wykorzystywanych do określenia ich integralności i wydajności bez uszkadzania materiału. NDT stosuje się do wykrywania wad, pomiaru właściwości materiałów i określania jakości materiału lub komponentu. Dzięki zachowaniu przedmiotu w nienaruszonym stanie nadaje się do analizy w wielu gałęziach przemysłu.

Badanie nieniszczące NDT

Czym dokładnie jest badanie nieniszczące NDT?

Definiując badanie nieniszczące NDT można zauważyć, że jest to forma analizy materiału bez szkodzenia jej strukturze. Wykorzystuje metody nieniszczące, takie jak radiografia i ultradźwięki, analiza magnetyczno-proszkowa, penetracyjna oraz wizualna. Przeprowadza się ją do badania wewnętrznej struktury komponentu w celu oceny jego stanu. Badania nieniszczące mogą być również stosowane do wykrywania wad powierzchniowych materiałów takich jak spawy, powłoki i materiały kompozytowe.

Proces badania nieniszczącego stosuje się do oceny szerokiego zakresu materiałów, w tym kompozytów, metali i tworzyw sztucznych. NDT jest wykorzystywana do kontroli produktów pod kątem wad, pomiaru grubości materiałów oraz wykrywania korozji, pęknięć i innych uszkodzeń. Stosuje się ją również do wykrywania i monitorowania stanu maszyn, rurociągów oraz innych urządzeń i systemów. Jedną z firm, która przeprowadza badania nieniszczące NDT konstrukcji spawanych jest firma IMPOSTAL Sp. z o.o."

Kiedy wykorzystuje się metodę badania nieniszczącego NDT?

Charakterystyka badań nieniszczących NDT potwierdza, dlaczego jest to metoda tak popularna. Przede wszystkim stosuje się ją na gotowych wyrobach z metali oraz tworzyw sztucznych i kompozytów. Nie ma obaw o ich zniszczenie, dlatego mogą z powodzeniem nadal być wykorzystywane.

Z tego powodu analizę materiałową NDT najczęściej wykorzystuje się w dwóch przypadkach:

  • podczas produkcji;
  • na etapie kontroli stanu urządzenia zainstalowanego w parku maszynowym.

Oznacza to, że NDT można wykorzystać w odniesieniu do niewielkich elementów oraz kompletnych maszyn, które nie mogą zostać przetransportowane do laboratorium. Świetnie sprawdza się przy analizie stanu technicznego maszyn użytkowych, produkcyjnych, sieci przesyłowych, czy pojazdów. NDT odgrywa ogromną rolę w ocenie stanu technicznego maszyn eksploatowanych i powoduje przyspieszenie procesu ich powrotu do sprawności.

Najważniejsze korzyści z zastosowania badań nieniszczących NDT

NDT jest opłacalną, skuteczną i niezawodną metodą oceny stanu materiałów i komponentów. NDT może zaoszczędzić czas i pieniądze poprzez zmniejszenie potrzeby wykonywania badań niszczących i złomowania, a także pomóc w poprawie jakości produktów i procesów produkcyjnych. Wreszcie, zebrane dane mogą być wykorzystane do poprawy przyszłych projektów i procesów.

Realizacja badań nieniszczących NDT wymaga stosowania norm i specjalistycznej wiedzy. Dlatego wybór firmy przeprowadzającej taką analizę nie powinien być przypadkowy. Najlepsze efekty przynosi współpraca z doświadczonymi usługodawcami badań NDT, którzy funkcjonują w branży od lat.

 

Foto: Unsplash. Treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *