Avicii X You: muzyka z próbek internautów, prawie jak open source - teledysk

07-03-2013, 11:53

Utwór złożony z niemal 13 tys. dźwięków nadesłanych przez internautów nagrał szwedzki DJ znany jako Avicii. Projekt częściowo realizuje ideę "muzyki open source", bo opublikowano także próbki wykorzystane do nagrania.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Tydzień temu Avicii - szwedzki DJ i producent - wydał teledysk z utworem Avicii X You, który łączy w sobie dźwięki nadesłane przez internautów. Twórcy z całego świata nadesłali 12,9 tysięcy próbek dźwiękowych stanowiących fragmenty melodii, linii basowych, rytmicznych, braeków i efektów. W projekcie wzięło udział 4 tysiące artystów ze 140 krajów.

Wykorzystane w utworze fragmenty zostały wybrane przez Avicii'ego i w drodze głosowań.

Poniżej oficjalny teledysk projektu, ale to nie jest wszystko. Na stronie projektu AVICIIXYOU możemy przeglądać wykorzystane próbki dźwiękowe, posortowane według kategorii, tagów, liczby komentarzy, liczby odtworzeń i polubień. Avicii udostępnił więc nie tylko efekty swoje pracy, ale także zebrane materiały.

Licencyjne niedociągnięcia

Jeśli czegoś na stronie projektu brakuje, to wyraźnej informacji o licencji. Każda z opublikowanych próbek jest czyimś dziełem, podobnie jak utwór, który powstał. Na chwilę obecną to wszystko wydaje się chronione prawami autorskimi.

Byłoby miło, gdyby Avicii ustalił na samym początku, na jakiej licencji dostępne są zbierane próbki. Wówczas twórcy mogliby wykorzystać je do tworzenia nowych dzieł, być może jeszcze lepszych. Wydaje się też, że artysta powinien dać internautom prawo do remiksowania jego utworu, jaki ostatecznie powstał.

W stronę muzyki open source

Niezależnie od tych "niedociągnięć" trzeba przyznać, że projekt AVICIIXYOU bardzo zbliżył się do idei "muzyki open source", która była opisywana w Dzienniku Internautów w maju ubiegłego roku. Wówczas artysta znany jako The Polish Ambasador zaproponował, by tworzyć muzykę w ramach projektów "otwartoźródłowych", do których każdy może przystąpić. Efekty pracy liderów projektu mogłyby generować pieniądze np. dla organizacji non-profit.

Sonda
Podoba Ci się Avicii X You?
  • zarówno projekt jak i muzyka są świetne
  • projekt ciekawy, muzyka nie
  • muzyka jest ok, projekt nie
  • i muzyka i projekt to kiepski pomysł
wyniki  komentarze


Warto odnotować, że przychody z piosenki Avicii X You będą przeznaczone dla organizacji charytatywnej House of Hunger, współtworzonej przez Avicii'ego. Projekt DJ-a jest więc bardzo bliski temu, o czym wspomniał wcześniej The Polish Ambasador.

Dziś pod pojęciem "otwarta kultura" rozumie się głównie dzieła do zremiksowania. Jutro termin ten może oznaczać otwarte projekty podobne do Avicii X You. Chodzi o to, by nie tylko tworzyć biblioteki dzieł do remiksowania, ale by efekty remiksowania wracały do twórcy, uczestnicząc w obiegu kulturalnym niemal bez końca, bo dlaczego by nie?

Czytaj także: Sieć kultury: czy powstanie muzyka open source?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.