Ataki na systemy nawigacji satelitarnej mogą być niezwykle groźne

22-02-2012, 15:09

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem nie mają wątpliwości, że ataki na systemy GPS mogą prowadzić nie tylko do chaosu na drogach, ale nawet katastrof morskich.

Global Positioning System (GPS) stworzony przez amerykański rząd czy alternatywny projekt GLONASS od Rosjan przygotowywane były z myślą o zastosowaniach wojskowych. Obecnie jednak dostęp do rozwiązań tego typu ma niemal każdy zainteresowany.

Czytaj także: Użytkownicy nawigacji TomTom chętnie dzielą się danymi

Warto zauważyć, że swoje własne systemy nawigacji satelitarnej wdrażają również Unia Europejska, Chiny czy Indie. Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem zwracają jednak uwagę na fakt, że sygnały tego typu stosunkowo łatwo podrobić, co mogą wykorzystywać terroryści, a nawet znudzeni pasjonaci, którzy chcą wywołać zamieszanie.

Problem okazał się wyjątkowo widoczny w 2009 roku, gdy system nawigacji jednego z amerykańskich lotnisk zaczął szwankować. Szybko okazało się, że przyczyną utrudnień był prosty zagłuszacz stosowany przez jednego z kierowców ciężarówek przejeżdżających w pobliżu. Zakończył się już etap potencjalnego zagrożenia, a rozpoczął realnego niebezpieczeństwa, które powinniśmy brać pod uwagę - powiedział Bob Cockshott z brytyjskiego ICT Knowledge Transfer Network

Jak informowaliśmy niedawno, TomTom wspólnie z jedną z firm ubezpieczeniowych rozpoczęło niedawno nietypową kampanię, która ma na celu zachęcenie użytkowników do dzielenia się swoimi informacjami rejestrowanymi przez nawigacje GPS. W zamian za to, że kierowcy pozwolą śledzić swój styl jazdy, mogą uzyskać np. większe zniżki na popularne ubezpieczenia.

Czytaj także: TomTom przeprasza za sprzedawanie informacji policji


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031