Asertywność, czyli jak trzymać się swojego zdania

12-07-2019, 18:43

Życie człowieka niesie za sobą wiele sytuacji, w których wymagane jest jasne przedstawienie swoich poglądów, bez owijania w bawełnę. Szkoła, studia, praca, życie prywatne - w każdym z tych obszarów zdarzają się momenty, kiedy wyeksponowanie swojego zdania jest niezbędne. Nie każdy jednakże potrafi to zrobić. Z kolei część ludzi wprawdzie umie wyrazić swoje zdanie, czyni to jednakże w taki sposób, że rani jednocześnie innych ludzi.

Asertywny, czyli jaki?

Cechą niezwykle pożądaną, szczególnie we współczesnych czasach, jest asertywność. To słowo-wytrych bardzo często pojawia się w kontekście rozmów o rozwoju osobistymi i treningu umiejętności indywidualnych. Jak jednak rozumieć to pojęcie?

Osoby asertywne, mówiąc oględnie, nie mają problemu z wyrażeniem swojego zdania, a następnie z jego obroną. Czynią to jednakże w taki sposób, że inne osoby nie odczuwają z tego powodu dyskomfortu i nie czują się urażone często odpowiedzią odmowną bądź przedstawionym innym spojrzeniem na zagadnienie. Mówiąc inaczej posiadając własne zdanie osoby asertywne nie niszczą jednocześnie zdania innych osób. Jest to szczególnie istotne dla budowania więzi międzyludzkich i relacji zawodowych.

Być asertywnym

Wiele osób chciałoby być asertywnymi i jednocześnie uważają, że brak tego typu cechy charakteru jest sytuacją niemożliwą do zmiany. Takie twierdzenie jest bardzo mylne, bowiem asertywność należy do tych cech z zakresu komunikacji interpersonalnej, które w zasadzie są nabywane. Oczywiście część ludzi jest asertywnych w sposób naturalny już od urodzenia, jednakże każdy człowiek ma w zasadzie w każdym momencie życia możliwość wyćwiczenia w sobie tej umiejętności.

W jaki sposób? Służy temu celowi co najmniej kilka technik. Jedną z nich są coraz popularniejsze, także w naszym kraju, szkolenia z asertywności, prowadzone przez profesjonalnych trenerów. Listę takich szkoleń można znaleźć na https://eventis.pl/szkolenia/asertywnosc. Wydaje się, że jest to jedna z szybszych i najłatwiej dostępnych form nauki asertywności. Warto skorzystać z tej metody zwłaszcza, gdy pracujemy na stanowisku bądź w środowisku wymagającym zachowań asertywnych na co dzień – na pewno tak będzie w przypadku wszelkich handlowców, osób zajmujących się negocjacjami, obsługą trudnych klientów itp.

Jeśli firma, w której pracujemy nie posiada zdefiniowanych budżetów szkoleniowych warto porozmawiać z szefem o możliwości uzyskania sfinansowania takiego szkolenia. W najgorszym wypadku pozostaje nam zdać się na ćwiczenia indywidualne, które możemy też wspierać czytaniem odpowiednich tekstów z tego zakresu.

Jeszcze inną metodą jest praca z psychologiem, który przy użyciu technik z pogranicza terapeutyki jest w stanie pomóc nam rozwinąć asertywność. Praca tego typu może odbywać się w drodze indywidualnej, najlepsze i najszybsze efekty przynosi jednakże podczas zajęć grupowych pozwalających przećwiczyć nabyte umiejętności w praktyce.

Asertywność pożądana w pracy i w domu

Osoby tak licznie decydujące się na szkolenia z asertywności uważają ją za coś istotnego, co może pomóc im w codziennym życiu oraz w pracy. Nie tylko zresztą oni. Obecny rynek pracy, a w szczególności segment biznesowy, w istotny sposób ceni osoby asertywne. Ich umiejętność prowadzenia rozmowy, zdolność prowadzenia twardych negocjacji i umiejętność podkreślania wartości firmy, w której pracuje, w bardzo istotny sposób wpływa na pozytywny odbiór działalności zawodowej.

Osoby asertywne mają więc w życiu często trochę łatwiej - warto więc zadbać o rozwój asertywności, jeśli posługiwanie się nią nie zostało nam dane w sposób naturalny.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag szkoleniatag poradytag komunikat firmytag asertywność
To warto przeczytać
fot. PhotoMIX
fot. BabbelRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: