Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pokaż mi, jak pracujesz, a powiem Ci, kim jesteś! Tą parafrazą możemy rozpocząć rozważania dotyczące bałaganiarzy i perfekcjonistów. Jak zwykle, najlepszym rozwiązaniem jest złoty środek. Czas obalić kilka mitów związanych z artystycznym nieładem Kreatywnych i doskonałą skrupulatnością Perfekcjonistów. Obie postawy drastycznie obniżają efektywność działania i wbrew pozorom trudno doszukać się w nich pozytywów.

Nawet najbardziej rutynowa praca wymaga odpowiednio przygotowanej przestrzeni. Sposób przygotowania miejsca pracy zasadniczo wpływa na efektywność działania. Obowiązują znane i proste zasady. Biurko, przy którym pracujemy, nie powinno być zagracone. Porządkując je, należy zostawić na nim tylko przedmioty, które wykorzystamy w czasie pracy. Miejsce pracy powinniśmy zawsze przygotowywać poprzedniego dnia. Kończąc pracę, warto zwyczajnie posprzątać po sobie, aby rano nie wybijać się z rytmu i nie tracić czasu na porządkowanie przestrzeni pracy.

Dobra rada:
Biurko, to miejsce, które zawsze powinno być posprzątane. Porządek umożliwi Ci efektywną pracę. Zbędne przedmioty, chaotycznie porozrzucane na biurku rozpraszają uwagę i spowalniają działanie. W miejscu pracy powinny się znajdować jedynie niezbędne dokumenty, drobiazgi i akcesoria.

Zrób to jak Sienkiewicz!

Podobno bałaganiarstwo jest wizytówką kreatywnych - im bardziej artystyczna dusza, tym większy chaos wokół niej. To wierutna bzdura, która najczęściej jest wymówką uzasadniającą notoryczne bałaganiarstwo i brak organizacji. Najwięksi twórcy byli systematyczni i uporządkowani. Sienkiewicz, pisząc trylogię, każdego dnia motywował się do pisania określonej ilości stron. Dzięki takiej postawie mógł systematycznie publikować fragmenty powieści i jednocześnie dotrzymać terminu danego wydawcom. Pisarz udowodnił, iż artystyczny nieład nie jest wyrazem kreatywności, lecz braku samodyscypliny. Utrudnia codzienną pracę i dekoncentruje. Utrzymanie porządku w miejscu pracy to dobry nawyk, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Efektywne zarządzanie sobą w czasie polega na samodyscyplinie, konsekwencji i dobrej organizacji. Jeśli masz już ustalony plan działania, wystarczy, że przystąpisz do jego realizacji. Bałagan w miejscu pracy może Ci skutecznie przeszkodzić w dążeniu do celu. Częstym hamulcem jest także nadmierny perfekcjonizm. Znajdź złoty środek i działaj skutecznie!

Bałagan zżera aż 1,5 h z każdego Twojego dnia!

Jak myślisz, ile czasu tracisz na szukanie potrzebnych notatek, dokumentów i drobiazgów, które giną w czeluściach Twojego bałaganu? Całe półtorej godziny! To czas, który ginie bezpowrotnie. Zmarnowane 90 minut mógłbyś wykorzystać na pracę, hobby lub zwykły odpoczynek. Kilka zmian przywróci sprawną organizację pracy i pomoże Ci odzyskać kontrolę nad czasem!

Zacznij od podstaw:

  1. Zrób generalne porządki w swoim miejscu pracy.
  2. Zacznij archiwizować dokumenty i katalogować dane.
  3. Przyporządkuj przedmiotom, z których często korzystasz, stałe miejsca

Bałagan w miejscu pracy utrudnia możliwość działania. W skrajnych przypadkach całkowicie blokuje zdolność szybkiego reagowania w obliczu nowych, napływających w ciągu dnia zadań. Dobra organizacja pracy jest skutecznym lekarstwem na paraliż działania.

W szponach perfekcjonizmu

Drugi typ „pracy”, nad którym się pochylamy, to perfekcjonizm. Wydawałoby się, że jest to cecha, którą chętnie się pochwalimy na rozmowie o pracę. Przecież bycie perfekcjonistą pociąga za sobą rzetelność, sumienność i skrupulatność. Niestety w najczęstszym wydaniu bycie perfekcjonistą oznacza przesadną drobiazgowość, nieterminowość (przez wieczne skupianie się na szczegółach, praca zdaje się nigdy nie mieć końca) i trudność w nadawaniu zadaniom priorytetów. Perfekcjoniści wszystko, co robią, traktują z taką samą uwagą. Nie ma według nich zadań ważnych i ważniejszych. Nad drobiazgiem, który nie wpłynie znacząco na całość projektu, potrafią ślęczeć godzinami, do czasu, aż będą zadowoleni ze swojej pracy.

Perfekcjoniści często wykonują tę samą pracę kilkakrotnie, ponieważ chcą mieć absolutną pewność, że jest bezbłędna. Dbałość o szczegóły to nic złego. Co innego, gdy sprawdzasz ten sam tekst już piąty raz. Wtedy jest to zwykła strata czasu! Realizując projekt, kontroluj przebieg pracy tylko raz. Potem skup się na kolejnym zadaniu.

Jak uniknąć pułapki perfekcjonizmu?

  1. Koncentrując się na zadaniu, przygotuj listę wszystkich podzadań.
  2. Określ szacunkowo, ile czasu zajmie Ci realizacja poszczególnych etapów.
  3. Działaj zgodnie z harmonogramem.
  4. Pracę nad zadaniem zakończ etapem poprawek.
  5. Poprawki wykonuj tylko raz.
  6. Jeśli nie jesteś pewien efektu końcowego, poproś kogoś o sprawdzenie projektu.

Bałaganiarstwo i perfekcjonizm to przeciwstawne błędy organizacji czasu. Stosuj techniki, które pomogą Ci uporać się ze zgubnymi nawykami. Znajdź złoty środek i działaj skutecznie!

Skrzynka spraw przychodzących

To rozwiązanie doskonałe zarówno dla bałaganiarzy, jak i perfekcjonistów. Uwierz, nie stać Cię na przerywanie pracy! Wielokrotne wdrażanie się w ten sam temat to zwykłe marnotrawienie czasu. Kiedy wykonujesz zadanie, nie przerywaj pracy tylko dlatego, że w międzyczasie pojawiło się dodatkowe zadanie. Stwórz skrzynkę spraw przychodzących. W tym celu możesz korzystać z kartki papieru. Jednak łatwiej i szybciej korzystać z organizera. Najprostszym rozwiązaniem jest założenie katalogu „Oczekujące” w panelu planowania. Sprawy, które napływają Ci na bieżąco, umieszczaj w tym miejscu.

Na Facebooku stworzyliśmy grupę „Czas pod kontrolą”. Włącz się do dyskusji, zadawaj pytania i dziel się doświadczeniem. Odwiedź także oficjalną stronę Leadertask na Facebooku.

Poradę dla czytelników Dziennika Internautów przygotowała Katarzyna Matczuk, project manager agencji MindFizzer, odpowiedzialna za serwis Leadertask.pl.

LeaderTaskMindFizzer jest wyłącznym dystrybutorem rodziny Organizerów LeaderTask, oprogramowania wspierającego efektywność osobistą i zarządzanie projektami. Wśród oprogramowania marki LeaderTask znajdują się zarówno Organizery osobiste – na PC i PDA, jak i wersje sieciowe dla firm, ułatwiające zarządzanie zadaniami w grupie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR