Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gry komputerowe pomagają chirurgom

20-02-2007, 11:07

Czy chirurg powinien w wolnym czasie się douczać, czy grać na komputerze? Naukowcy uważają, ze to drugie zajęcie również może wywrzeć pozytywny wpływ na jego umiejętności. Udowodniono, że istnieje korelacja pomiędzy graniem na komputerze a sprawnością chirurga w posługiwaniu się np. laparoskopem.

robot sprzątający

reklama


Laparoskopia i pokrewne metody chirurgiczne wymagają od lekarza manipulowania instrumentami medycznymi wewnątrz ciała pacjenta przy jednoczesnym obserwowaniu przebiegu pracy na monitorze. Skojarzenie z grą komputerową nasuwa się tutaj automatycznie.

Z badań przeprowadzonych przez Beth Israel Medical Center w Nowym Jorku wynika, że chirurdzy, którzy grają w gry komputerowe co najmniej trzy godziny tygodniowo popełniają o 37% mniej błędów i pracują o 27% szybciej. Oceniono, że generalnie podnoszą oni efektywność swojej pracy o 42%.

Badacze byli zaskoczeni tak wyraźnymi wynikami. Wygląda na to, że gry komputerowe w sposób znaczący poprawiają umiejętności manualne, koordynacje oko-ręka, uwagę wzrokową, percepcje głębi i niektóre umiejętności związane z kompetencjami technologicznymi. Oznacza to, że w przyszłości mogą się one stać istotnym narzędziem używanym przy szkoleniu chirurgów.

Jeśli już mowa o pozytywnym wpływie gier komputerowych to warto dodać, że udowodniono iż gry 3D mogą wpływać na... poprawienie wzroku. Badacze z University of Rochester zdiagnozowali wzrok badanych osób i potem polecili tym osobom zabawę z grami komputerowymi. Jedna grupa korzystała przy tym z gier typu shoot-em-up, druga grupa grała w nieśmiertelnego Tetrisa.

Kiedy po zakończeniu eksperymentu zbadano wzrok uczestników okazało się, że osoby grające w w trójwymiarowe gry akcji poprawiły swój wzrok o ok. 20%. Gracze, których zadaniem było układanie klocków, nie wykazali żadnych pozytywnych zmian.

Naukowcy uważają, że pozytywny wpływ szybkich gier 3D może być związany ze sposobem w jaki nasz mózg przetwarza informacje wzrokowe. Tego typu gry wymagają niezwykle szybkiego przetwarzania obrazów, dzięki czemu umiejętność ta zostaje lepiej wyćwiczona i przenosi się to do życia w świecie realnym.

Mimo tych wszystkich doniesień warto pamiętać o tym, że przesiadywanie wyłącznie przy grach nie zapewni nam, ani naszemu dziecku kariery chirurga obdarzonego sokolim wzrokiem.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Internetowi Złoczyńcy Roku