Apple zyskuje ochronę patentową w Chinach

21-09-2011, 17:21

40 patentów zatwierdzonych zostało przez tamtejszy Urząd Patentowy. Apple może teraz sprawniej dochodzić swoich praw, utrudniając jednocześnie życie osobom kopiującym jej produkty.

Serwis China Daily informuje, że amerykańska firma Apple - jedna z najczęściej podrabianych marek w Państwie Środka - zyskała dodatkową ochronę prawną w tym kraju. 9 września Urząd Patentowy zarejestrował 40 patentów, z czego 37 dotyczy produktów firmy - przede wszystkim iPhone'a, iPada, iPoda oraz MacBooka Air. Zarejestrowano także wystrój trzech oryginalnych sklepów Apple'a z Szanghaju.

Czytaj więcej: Kolejne 22 podrobione sklepy firmy Apple

Wszystko po to, by ograniczyć podrabianie jej produktów w Chinach, gdzie są one notabene legalnie produkowane. Państwo Środka jest rynkiem niezwykle perspektywicznym z szybko rosnącą klasą średnią, która w krótkim czasie chce doścignąć Zachód. Oznacza to przede wszystkim możliwość konsumpcji tych samych towarów. Produkty Apple'a doskonale wpisują się w ten trend, uchodząc za produkty luksusowe.

Uwagę zwróciła m.in. bardzo szczegółowa dokumentacja MacBooka Air. Uważa się, że może być to wstęp do złożenia pozwu przeciwko tajwańskiej firmie Asus, której Ultrabook ma być wierną kopią laptopa Apple'a. Po raz pierwszy został on zaprezentowany w czerwcu br.

Niewykluczone, że tropem amerykańskiej firmy podążą inni producenci, którzy borykają się z analogicznymi problemami - podrabianiem ich produktów. Apple ścieżkę już przetarł. Pekin ma jednak przed sobą wciąż wiele do zrobienia - system ochrony własności intelektualnej musi został usprawniony, co wpłynęłoby pozytywnie na relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, których firmy mają w tym momencie ograniczone możliwości działania w tym zakresie.

Chiny są nie tylko największą fabryką świata, ale także największym piratem. Podrabia się tutaj praktycznie wszystko i to w ogromnych ilościach. Obowiązujące prawo nie ułatwia dochodzenia swoich praw. Państwa zachodnie naciskają jednak, by władze w Pekinie podjęły bardziej zdecydowane kroki.

Czytaj także: Apple otwiera kolejne sklepy w Chinach


Źródło: China Daily
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Ultrabooktag patentytag MacBook Airtag iPodtag iPhonetag iPadtag Chinytag ASUStag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930