Apple prezentuje deweloperom system OS X Mountain Lion (wideo)

17-02-2012, 14:45

Nowe wersje systemu Apple dla komputerów biurkowych z reguły wprowadzają efektowne nowości, ale teraz przyjrzy się im jeszcze więcej osób - urządzenia Apple sprzedają się dobrze jak nigdy wcześniej. Firma nie ukrywa, że nowy system OS X jest inspirowany mobilnym iOS.

Wczoraj firma Apple wydała deweloperską wersję systemu OS X Mountain Lion, która przeniesie funkcje i aplikacje znane z iPada na komputery biurkowe. Deweloperzy mają od wczoraj dostęp do nowego systemu, natomiast użytkownicy będą mogli po niego sięgnąć latem.

Aplikacja Messages zastąpi iChat i będzie pozwalała na wysyłanie wiadomości, zdjęć i plików filmowych na inne urządzenia z systemem Mac lub iOS. Dostępne będzie wsparcie dla AIM, Jabbera, Yahoo! Messengera oraz Google Talk.

Śledzenie zadań do wykonania ma być ułatwione dzięki znanym z iOS Notatkom (Notes) oraz Przypomnieniom (Reminders). 

Czytaj: Apple chce pozwać Kodaka

System będzie w nowy sposób prezentował powiadomienia, a Centrum Powiadomień ułatwi dostęp do poczty, kalendarza, wiadomości, przypomnień, a także aktualizacji systemowych oraz aplikacji. Funkcja o nazwie Share Sheets ma ułatwić udostępnianie linków, fotografii i filmów bezpośrednio z poziomu aplikacji. Twitter też zostanie zintegrowany systemem, aby użytkownik mógł publikować wiadomości z poziomu Safari, Quick Look, Photo Booth, a także aplikacji od deweloperów innych niż Apple.

System będzie kompatybilny z chmurową usługą iCloud, co pozwoli na synchronizowanie kontaktów, poczty, kalendarza, a nawet dokumentów. Dzięki specjalnemu API deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje bazujące na dokumentach i współpracujące z iCloud.

Dzięki AirPlay Mirroring łatwiejsze będzie przesyłanie strumienia wideo z Maka na telewizor, z udziałem Apple TV.

Ciekawą funkcją bezpieczeństwa będzie Gatekeeper. Użytkownik będzie mógł dzięki niej ograniczyć aplikacje możliwe do zainstalowania do tych z Mac App Store oraz aplikacji od deweloperów posiadających unikalny identyfikator (Developer ID) od Apple.

Apple informuje też, że setki nowych API mają dać deweloperom dostęp do nowych technologii, np. będzie można tworzyć gry dla wielu graczy, które będą działać na Maku, iPhonie oraz iPadzie.

Nowości w systemie Apple można zobaczyć na filmie poniżej. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że firma Apple stara się wykorzystać potencjał urządzeń przenośnych, aby zdobyć rynek komputerów biurkowych, do tej pory zdominowany przez Microsoft. Firma z Redmond starała się zrobić coś przeciwnego, co niestety nie wyszło.

Z danych firmy Asymco wynika, że firma Apple sprzedała w roku 2011 więcej urządzeń z iOS, niż Maków w ciągu ostatnich.... 28 lat. Da się jednak zauważyć, że krzywa wzrostu sprzedaży Maków idzie coraz ostrzej do góry. Każdy, kto korzystał z iPada lub iPhone'a, uczy się korzystania z urządzenia inteligentnego bez Windowsa. Dla Microsoftu powinno to być powodem do zmartwień.

Poniżej film prezentujący OS X Mountain Lion:

Czytaj: Chińczycy kochają iPada, więc nie zablokują jego sprzedaży?


Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy