Antykomor.pl: Premier chce zmian w przepisach

GazetaPrawna.pl 23-05-2011, 22:41

Usuniemy przepisy umożliwiające nadgorliwość służb - zadeklarował premier Donald Tusk, pytany o zamknięcie krytycznej wobec prezydenta strony Antykomor.pl i przeszukanie przez ABW domu jej autora. Tymczasem adwokat właściciela strony poprosił RPO o zajęcie się sprawą.

Premier oczekuje na pisemne wyjaśnienia w tej sprawie. Jego zdaniem użyto nieadekwatnych środków. Według Tuska, aby w przyszłości służby nie miały pretekstów do "nadgorliwości", należy "zmienić przynajmniej te przepisy, które chronią bardziej polityków od innych ludzi". W ocenie premiera można przeprowadzić szybką dyskusję w parlamencie, na ile znieważanie powinno podlegać karze, ale nie powinno być różnicowania na polityków i innych ludzi.

Premier zaznaczył, że "nie ma co atakować dzisiaj służb w tej kwestii". "Jak sadzę, one też są ofiarami nieprecyzyjnego prawa, które daje pole do tego typu działań" - zastrzegł. Dodał, że nie inspirował działań ABW.

Także prezydent Bronisław Komorowski zapewnia, że z akcją ABW nie miał nic wspólnego. "Działania podjęła niezależna prokuratura i ani ja, ani nikt inny nie może wpływać na podejmowane przez nią czynności" - podkreślił w poniedziałkowym "Super Expresie". Zaznaczył, że potrafi z dystansem i autoironią podchodzić do satyrycznych materiałów, również na swój temat, jednak - jak powiedział - warto odróżnić żart od tego, co jest przejawem nienawiści bądź zwykłego chamstwa.

Sprawa Roberta Frycza, autora strony Antykomor.pl zamkniętej po akcji ABW, trafiła w poniedziałek do rzecznik praw obywatelskich. W piśmie skierowanym do Ireny Lipowicz prawnik Frycza, Bartosz Kownacki, zaznaczył, że "nie było uzasadnionych podstaw do wydania postanowienia o wydaniu rzeczy, przeszukania pomieszczeń, ani tym bardziej do wykonania tej czynności przez funkcjonariuszy ABW". Dodał, że zawarte na stronie materiały "miały charakter prześmiewczy i karykaturalny".

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Po zamknięciu antykomor.pl premier chce zmian w przepisach

PAP

Gazeta Prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy