Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Analiza danych na najwyższym poziomie

27-07-2021, 07:47

Przy coraz większej liczbie otaczających nas danych potrzebujemy nowych narzędzi, które pozwolą je zebrać, przeanalizować i przedstawić w przystępny sposób. Pakiet programów biurowych to dzisiaj zdecydowanie za mało, zwłaszcza dla biznesu, w którym nie tylko potrzebne są dokładne dane, ale też nowoczesne sposoby do zaprezentowania ich kontrahentom.

Takie sposoby dała nam szwedzka firma Qlik wprowadzając na rynek program QlikView. Dzięki niej analiza danych, która przy każdym innym sposobie podejścia do informacji wymagała odpowiednio innego wprowadzenia danych do programu stała się o wiele szybsza i prostsza, a możliwość spojrzenia na te same dane z wielu perspektyw pomogła już w zarządzaniu dziesiątkom tysięcy firm na całym świecie.

Analiza danych na najwyższym poziomie

Qlik, czyli nowy sposób spojrzenia na dane

QlikView jest przystosowany do analiz, raportów, a nawet prognozowanie z wykorzystaniem każdego rodzaju danych, od szacunkowych, przez sprzedażowe, do inwentaryzacyjnych i choć został stworzony z myślą o biznesie, jego możliwości wykraczają dużo dalej. Dzisiaj QlikView jest stosowany nie tylko przez biznes, ale też przez inżynierów, naukowców, a nawet osoby zajmujące się sztuką, ponieważ pozwala na interakcję danych z użytkownikiem. Korzystają więc z niego zarówno przedsiębiorstwa, w tym duże międzynarodowe firmy, jak i osoby prywatne. Dodatkowym ułatwieniem w pracy z programem jest to, że może być instalowany zarówno na komputerach, jak i innych urządzeniach mobilnych, ale też na serwerach i w chmurach. Żeby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał warto się go dobrze nauczyć. To doskonały przykład sytuacji, w której nauka przekłada się bezpośrednio na nasze zarobki. W Polsce szkolenia w tym zakresie prowadzi Hogart Business Intelligence https://businessintelligence.pl/narzedzia-do-analizy-danych/.

Qlik Sense, czyli innowacja plus

Głównym zadaniem Qlik Sense jest odpowiednia wizualizacja danych, raportów i dashboardów w sposób interaktywny. Oparta na interfejsie typu „przeciągnij i upuść” aplikacja ma wbudowany mechanizm pozwalający na takie indeksowanie danych, aby pokazać swojemu użytkownikowi zależności między różnymi informacjami. Dzięki temu program już nie tylko oblicza dane, które każemy mu obliczyć i przystępnie poda nam ich wynik, ale też wskaże nam korelacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a które w gąszczu liczb moglibyśmy przeoczyć. Na dodatek aplikacja jest darmowa i otrzymujemy ją razem z Windowsem.

Jak skutecznie wykorzystać Qlik?

Możliwości obliczeniowe Qlik są ogromne i dzisiaj każdy, kto działa w biznesie nie mając tego asa w rękawie zostaje w tyle. Jeśli jednak nie poznamy dobrze tego programu, nie będziemy w stanie ani zlecić mu wszystkiego, co może dla nas zrobić, ani wyciągnąć wszystkich informacji, jakie nam podaje. Business Intelligence to dziś ogromnie ważne narzędzia pozwalające nie tylko mówić nam jak jest, ale też co powinniśmy zrobić i jaki wówczas osiągniemy wynik. Wróżenie z fusów w biznesie to już przeszłość, teraz liczą się narzędzia do analizy danych. Więcej na ten temat możemy przeczytać tu: https://businessintelligence.pl/.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima