Dokładnych danych odnośnie sprzedaży Kindle'a nie ma, jednak cząstkowe liczby wskazują, że urządzenie ma bardzo pozytywny wpływ na wyniki finansowe. Są jednak obawy o to, czy Amazon kontroluje swoje wydatki.
Amazon - największy sklep internetowy - ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2010 roku. Było to widoczne w poprzednich okresach, także i teraz przedstawione wyniki okazały się znacznie lepsze niż rok wcześniej, dając powody do zadowolenia właścicielom i posiadaczom akcji. W okresie od 1 lipca do 30 września firma osiągnęła przychody na poziomie 7,56 mld USD, o 39 procent więcej niż rok temu. W tym samym czasie koszty sprzedaży wzrosły do 5,79 mld USD, także o 39 procent.
Znacznie wyższe okazały się także łączne wydatki operacyjne - wzrosły z 5,20 do 7,29 mld USD. Mimo to Amazonowi udało się podwyższyć zysk ze 199 do 231 mln USD, czyli o 16 procent. W ciągu trzech kwartałów 2010 roku przychody wyniosły 14,99 mld USD, o 42 procent więcej niż rok wcześniej. Zysk netto osiągnął poziom 736 mln USD, więcej także o 42 procent. Od początku roku firma zapłaciła również 267 mln USD tytułem zaliczek na podatek dochodowy (rok wcześniej 169 mln USD).
Sprzedaż na rynku północnoamerykańskim (Stany Zjednoczone i Kanada) wyniosła 4,13 mld USD, o 45 procent więcej niż w analogicznych okresie roku ubiegłego. Stanowiła ona 55 procent łącznych przychodów. Inne oddziały - francuski, niemiecki, brytyjski, japoński i chiński - przyniosły 3,43 mld USD przychodów, o 32 procent więcej niż rok wcześniej.
Na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu 12 miesięcy o 68 procent, do 3,97 mld USD, wzrosła sprzedaż elektroniki. Niewątpliwy wpływ ma na to Kindle, czytnik książek elektronicznych. Wprowadzane do sprzedaży nowe modele, a także poszerzana oferta w zakresie publikacji sprzyjają wzrostowi sprzedaży. W zeszłym roku urządzenie było najchętniej kupowanym w czasie świąt Bożego Narodzenia przedmiotem.
Business Insider przytacza jednak opinie analityków, którzy nie do końca są zadowoleni z przewidywań firmy na ostatni kwartał roku, tradycyjnie najlepszy. Amazon spodziewa się przychodów na poziomie 12,0-13,3 mld USD i zysku operacyjnego w przedziale 360-560 mln USD (268 mln USD obecnie).
Są jednak obawy o to, czy Amazon kontroluje swoje wydatki operacyjne - krytykuje się decyzję firmy odnośnie otwarcia 10 kolejnych centrów obsługujących zamówienia, mają być dodane kolejne trzy. Nowe kategorie dostępnych towarów sprawiają z kolei, że wyższe są koszty zakupu.
Nie bez znaczenia na wyniki finansowe jest także bezpłatne dostarczanie przesyłek - brytyjski Amazon ogłosił niedawno rozszerzenie listy krajów objętych promocją z 2 do 19, dotyczy to także Polski. Może się to okazać strzałem w dziesiątkę w czasie zakupów świątecznych, ale także poważnie zaważyć może na zyskowności firmy.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*