Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Amadeus Polska na celowniku UOKiK

10-07-2009, 19:36

Producent Systemu Amadeus podejrzany jest o wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej i ograniczanie konkurencji - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wszczął postępowanie przeciwko Amadeus Polska. Jest to największa w Polsce firma z branży elektronicznej dystrybucji produktów i usług turystycznych za pośrednictwem globalnego komputerowego systemu dystrybucyjnego – GDS.

System GDS zapewnia biurom podróży dostęp do informacji o świadczeniach dostawców usług turystycznych, dzięki czemu mogą one dokonywać natychmiastowych rezerwacji np. biletów lotniczych w imieniu klienta. Amadeus jest równocześnie jednym z producentów programu mid-office, który umożliwia biurom podróży korzystanie z danych zawartych w systemie GDS.

Podobne oprogramowanie mają w swojej ofercie także inne firmy, jednak większość polskich biur podróży korzysta właśnie z usług Amadeus Polska - jak podano na jej stronach jest to już ponad 600 biur. Z informacji zebranych przez UOKiK wynika tymczasem, że tak liczna baza klientów może być po części efektem nie tyle jakości oferowanego oprogramowania, co praktyk cenowych wspomnianej firmy.

Jak podał wczoraj UOKiK, Amadeus Polska prawdopodobnie "pobiera nieproporcjonalnie wyższe opłaty za dostęp do bazy danych generowanej przez system GDS od biur podróży korzystających z programów mid-office innych producentów". W ten sposób może zniechęcać biura pobierające informacje z systemu GDS do korzystania z aplikacji innych producentów - po prostu taniej jest zawsze zakupić takie oprogramowanie u Amadeusa.

Zdaniem UOKiK taka praktyka może uniemożliwiać lub utrudniać rozwój konkurencji istniejącej na rynku sprzedaży oprogramowania mid-office. W efekcie może to doprowadzić do wyeliminowania z rynku pozostałych przedsiębiorców.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, Amadeus Polska może zostać ukarany przez UOKiK sankcją finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UOKiK