Aktualizacja Pingwin w wyszukiwarce Google

20-10-2014, 12:21

W miniony weekend wyszukiwarka Google wprowadziła aktualizację pod nazwą Pingwin 3.0. Była to już szósta aktualizacja, która dba o to, aby w wynikach wyszukiwania znalazły się przede wszystkim wartościowe strony dla użytkowników wyszukiwarki. Z wielu krajów płyną doniesienia o zmianach, które objęły całą wyszukiwarkę Google, nie tylko jej polską wersję.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pierwszą aktualizację należącą do tej grupy opisywaliśmy już ponad dwa lata temu. Jest ona skierowana przeciwko nadużyciom związanym z wykorzystaniem linków prowadzących do strony. Jeżeli algorytm wyszukiwarki Google oceni, że odnośniki, które prowadzą do domeny internetowej, powstały w sposób niezgodny z wytycznymi, obniża pozycję tej strony we własnych wynikach. 

Jak zauważa na swoim blogu Marcin Duraj, dyrektor działu SEO w firmie widzialni.pl, do witryn które zyskały na tej aktualizacji zaliczyć można m.in sciagnij.pl czy spidersweb.pl. Listę stron, które najwięcej straciły, otwiera porównywarka cen okazje.info.pl.

Poniżej znajduje się pierwsza dziesiątka witryn, które najwięcej zyskały i najwięcej straciły w miniony weekend. Dane dostarcza Searchmetrics, platforma która monitoruje zmiany w wynikach wyszukiwania w Google.

 witryny zyskujące i tracące po google pingwin

Warto przy tym zauważyć, że Searchmetrics nie ma oczywiście bezpośrednich informacji na temat zmian związanych z ruchem na danych witrynach. Zamiast tego monitoruje popularne słowa kluczowe w wyszukiwarce oraz "widoczność" znanych stron pod każdym z nich. Możliwe jest zatem, że popularne witryny internetowe wcale nie ucierpiały, gdyż zyskały ruch z zapytań, które nie były śledzone.

Od wprowadzenia poprzedniej zmiany minął ponad rok i inżynierowie z firmy Google długo się przygotowywali do wydania tej aktualizacji. Zatem na co szczególnie położyć teraz nacisk, jeśli jako właściciele strony internetowej chcemy, by strona wysoko pozycjonowała się w Google?

Z pomocą przychodzi poniższa krótka lista czynników sukcesu witryny internetowej w Google po wprowadzeniu aktualizacji Pingwin 3.0, którą opracował dr Artur Strzelecki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowice i opublikował na stronie Silesia SEM. Doradza on co następuje: 

  • dywersyfikuj miejsca pochodzenia odnośników,
  • dywersyfikuj treść odnośników,
  • optymalizuj strony tak, żeby zachwycały oglądających,
  • stawiaj na rozpoznawalność marki,
  • nie upychaj słów kluczowych na stronie,
  • niech strona będzie obecna w społecznościach, na forach i portalach tematycznych.

Jeżeli jako właściciel stron internetowej dbasz o powyższe elementy, to z pewnością pomoże jej to nie tylko dobrze wyświetlać się w wyszukiwarce, ale także spełni oczekiwania użytkowników, którzy już dotarli na stronę internetową.

Prowadząc stronę w internecie, nie należy opierać jej funkcjonowania wyłącznie o ruch, który będzie pochodził z wyszukiwarki Google. Gdyby się okazało, że  strona straci w oczach wyszukiwarki, to zubożeje lub wyczerpie się jedyne źródło, skąd przychodzili internauci.

W pewnej mierze wynika to z monopolistycznej pozycji, jaką osiągnęła wyszukiwarka Google na świecie i w naszym kraju. W Polsce 96% zapytań kierowanych do wyszukiwarek trafia do Google. Wobec tego Google może sobie pozwolić na wiele zmian, które mają na celu wymuszenie na właścicielach stron określonych postaw i działań związanych z trzymaniem się wytycznych dla webmasterów publikowanych przez tę firmę. Dopóki nie pojawi się inny konkurent na tyle silny, by zagroził pozycji Google w obszarze wyszukiwania, każdy, kto chce być widoczny w internecie, musi liczyć się z wymaganiami i oczekiwaniami, jakie ma Google.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.